Seçici lazer ergitme (SLE) ile üretilmiş Tİ-6AL-4V alaşımında post proseslerin aşınmaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of post processes on wear in Tİ-6AL-4V alloy produced by selective laser melting (SLM)
  1. Tez No: 944240
  2. Yazar: EDA NUR AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Seçici Lazer Ergitme (selective laser melting, SLM) yöntemi, havacılık sektöründe uçakların gövdesi, yapısal ve motor parçaları, tıp alanında biyomedikal aksam ve cihaz ile çeşitli implant biyomalzemelerinin imalatı gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan, hızlı prototipleme (rapid prothotyping) süreci ile birlikte düşük ağırlıkta, yüksek dayanım göstererek karmaşık geometrideki parça tasarımı ve yekpare malzeme üretimi avantajı sağlayan 3D-eklemeli imalat (additive 3D-printing) yöntemidir. Grade 5 olarak tanımlanan Ti-6Al-4V alaşımları, korozyon direncine karşı yüksek dayanım göstermesi, yüksek tokluk ve mekanik özelliklere sahip olması açısından birçok alanda tercih edilmektedir. Çalışmalarda kullanılmak üzere; SLM ile eklemeli imalatla üretilmiş, ~%100 doluluk oranında ve 60 µm katman kalınlığında Ti-6Al-4V Grade 5 alaşımı numuneler elde edilmiştir. Tez çalışmasının asıl amacı, Ti-6Al-4V malzemesinin mükemmel özelliklerinin yanında, aşınma özelliklerini daha da iyileştirmek amacıyla farklı yüzey kaplamaları uygulanarak Ti-6Al-4V alaşımının aşınma-mekanik özelliklerinin geliştirilmesini sağlamak ve farklı kaplamaların aşınma dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla SLE eklemeli imalat yöntemi ile üretilen Ti-6Al-4V alaşım numunelerine; önce HIP (Sıcak İzostatik Presleme) işlemi, devamında Eloksal (Anodik oksidasyon veya anadizasyon) kaplama işlemi yapılmıştır. Bunun yanı sıra bir başka grup Ti-6Al-4V numuneye PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) ile yaklaşık 2-3 µm kalınlıkta TiN (titanyum nitrür) ve TiAlN (titanyum-alüminyum-nitrür) kaplamaları uygulanmıştır. Daha sonra tüm numunelerin aşınma davranışlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Aşınma testleri için ball-on-flat (reciprocating) yöntemi tercih edilmiştir. Karşılaştırmalı olarak aşınma özelliklerinin incelenebilmesi için, TiN, TiAlN ve anodizasyon olarak kaplanmış ve işlemsiz Ti-6Al-4V olmak üzere 4 farklı aşınma test numunesi elde edilmiştir. Özellikle kaplanmış ürünlerin kaplama karakteristiğini değerlendirebilmek üzere SEM/EDS mikroyapı incelemeleri yapılması hedeflenmiştir. Yapılan değerlendirme ve irdelemeler sonucunda; en iyi aşınma dayanımı gösteren numune grubu, TiN kaplanmış Ti-6Al-4V olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Selective Laser Melting (SLM) is an additive 3D-printing method that is widely used in the aerospace industry for the production of aircraft bodies, structural and engine parts, as well as in the medical field for biomedical components, devices, and various implant biomaterials. This method, used along with rapid prototyping, allows for the design of complex geometries and the production of monolithic materials that are lightweight yet exhibit high strength. Ti-6Al-4V alloys, known as Grade 5, are preferred in many applications due to their high corrosion resistance, toughness, and mechanical properties. For research purposes, Ti-6Al-4V Grade 5 alloy samples produced by SLM additive manufacturing with ~100% density and a layer thickness of 60 µm have been obtained. The primary goal of the thesis is to enhance the wear properties of the Ti-6Al-4V alloy by applying different surface coatings, alongside its excellent inherent properties, and to investigate the effects of these coatings on wear resistance. With this aim, Ti-6Al-4V alloy samples produced by the SLM method underwent HIP (Hot Isostatic Pressing) and subsequent Anodizing (Anodic oxidation or anodization) coating processes. Additionally, another set of Ti-6Al-4V samples was coated with approximately 2-3 µm thick TiN (titanium nitride) and TiAlN (titanium-aluminum-nitride) using PVD (Physical Vapor Deposition). The goal was then to examine the wear behavior of all samples. The ball-on-flat (reciprocating) method was chosen for wear testing. To comparatively analyze wear properties, four different wear test samples were prepared: TiN coated, TiAlN coated, anodized, and uncoated Ti-6Al-4V. To evaluate the coating characteristics, especially of the coated products, SEM/EDS microstructure analyses were planned. The evaluations and analyses concluded that the sample group with the best wear resistance was the TiN coated Ti-6Al-4V.