Topolojik uzayların ideal genişlemesi
İdeal topological spaces and i̇deal extensions
  1. Tez No: 1004311
  2. Yazar: MAHMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Topoloji elde etmenin yollarından biri Kuratowski kapanış operatörü ile bir kümenin kapalı alt kümelerini belirlemektir. Bir küme üzerindeki topoloji, bu küme üzerinde tanımlanan ideal ve bu idealle tanımlanan yerel fonksiyon ile bir Kuratowski kapanış operatörü elde edilebilir. Elde edilen bu yerel fonksiyonlar ile başlangıçtaki topolojiden daha ince bir topoloji üretebiliriz. Serbest idealler kullanılarak bir topolojik uzaya homeomorfik bir uzay ve bir ideal genişlemesi ile bu uzayın bir genişlemesi elde edilebilir. Serbest idealler ile birlikte tanımlanan yeni kavramlar ile bu uzayın kompaktlığı belirlenebilir. Bu çalışmamızda bir I ideali ile üretilen ideal topolojik uzay, ideallerin genişlemesi, güç sistemi üzerinde tanımlanan topolojinin kompaktlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One way to obtain topology is to determine closed sets on a set with the Kuratowski closure operator. A Kuratowski closure operator can be obtained with the topology on a set, the ideal defined on this set and the local function defined by this ideal. With these local functions obtained, we can produce a finer topology than the initial topology. Using free ideals, a space homeomorphic to a topological space and an extension of this space can be obtained with an ideal extension. With new concepts defined together with free ideals, the compactness of this space can be determined. In this study, the ideal topological space generated by an ideal I, the extension of ideals, and the compactness of the topology defined on the power system are examined.