Sürdürülebilirlik raporları üzerine içerik analizi: Türk bankacılık sektörü örneği
Content analysis on sustainability reports: Example of Turkish banking sector
  1. Tez No: 1004312
  2. Yazar: RAMAZAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ONUR VİGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bankacılık ve finans sektöründe finansal sürdürülebilirlik, finansal sistemin gelişim süreciyle birlikte çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerinin giderek daha fazla önemsendiği bir dönemde şekillenmektedir. Multidisipliner bir kavram olan sürdürülebilirlik yalnızca doğa temelli bir anlayışla sınırlandırılmamakta; ekonomi, yönetim, sosyal bilimler, finans ve mühendislik gibi farklı disiplinlerde de kapsamlı biçimde ele alınmaktadır. Genel anlamıyla sürdürülebilirlik, mevcut kaynakların gelecek nesiller için adil ve dengeli bir biçimde kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda sürdürülebilir finans, finansal kararların yalnızca ekonomik kazanç odaklı değil; aynı zamanda çevresel, sosyal, yönetişimsel ve etik faktörleri gözeterek alınmasını ifade etmektedir. Bu yaklaşım, yatırımcılar ve şirketlerin uzun vadeli değer yaratmalarına, çevre dostu ve toplumsal açıdan adil bir ekonomik düzenin inşasına katkı sağlamaktadır. Finansal piyasalar ve bankacılık sektörü, bu dönüşümle birlikte geleneksel anlamda yalnızca kâr amacı güden yapılardan ayrışarak sosyal, ekonomik ve yönetişim alanlarında daha aktif sorumluluklar üstlenmektedir. Bankalar, sundukları ürün ve hizmetleri sürdürülebilirlik perspektifiyle değerlendirerek paydaşlarına, çalışanlarına ve müşterilerine karşı sorumluluk almakta; toplumun tüm kesimlerine yönelik sosyal fayda üretmeye çalışmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de aktif büyüklük açısından en büyük ilk on bankanın sürdürülebilirlik raporlarını içerik analizi yöntemiyle incelemektir. Çalışmada, Türk bankacılık sektörünün sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleri, söylemleri ve bu konudaki farkındalık düzeyleri ortaya konularak, gelecek nesiller için yapılabilecek katkıların anlaşılmasına yönelik bulgular sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the banking and finance sector, financial sustainability has evolved within a context where environmental, social, and governance (ESG) factors are increasingly emphasized alongside the development of financial systems. Sustainability, as a multidisciplinary concept, is not limited solely to nature-based considerations; it is also extensively addressed in economics, management, social sciences, finance, and engineering. Broadly defined, sustainability refers to the balanced and equitable use of current resources for future generations. In this context, sustainable finance involves financial decisions that consider not only economic returns but also environmental, social, governance, and ethical factors. This approach enables investors and companies to focus on long-term value creation while contributing to the development of an environmentally friendly and socially equitable economy. Financial markets and the banking sector, in line with this transformation, have diverged from traditional profit-driven structures by taking on greater responsibilities in social, economic, and governance domains. Banks evaluate the products and services they offer through a sustainability lens, assuming responsibility toward stakeholders, employees, and customers, and generating social benefits for society at large. The purpose of this thesis is to examine, through content analysis, the sustainability reports of the ten largest banks in Turkey in terms of total assets. The study aims to reveal the sector's activities and discourse on sustainability and to assess awareness of sustainability-related issues, thereby providing insights for potential contributions to future generations.