Kullanıcı odaklı arayüz tasarımında kültürel etkilerin incelenmesi
User-centered interface design examining cultural influences
- Tez No: 1004310
- Danışmanlar: DOÇ. EREN EVİN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kullanıcı odaklı arayüz tasarımında kültürel etkilerin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme sürecinde dijital ürünlerin başarısının, sadece teknik kullanılabilirlik ile değil, aynı zamanda hedef kitlenin kültürel normlarına, bilişsel eğilimlerine ve estetik beklentilerine uygunlukla sağlandığı ileri sürülmektedir. Çalışmanın teorik çerçevesi, kullanılabilirlik ilkeleri, etkileşim tasarımı ve kültürel boyutlandırma modellerine dayanmaktadır. Çalışmanın uygulama aşamasında, evrensel tasarım ile uzak doğu kültürüne yerelleştirilmiş tasarım karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular, kültürel farklılıkların arayüzün temel bileşenlerine doğrudan etki ettiğini kanıtlamıştır. Standart tasarım, batının minimalizm ve doğrudan vurgu ilkelerine odaklanırken; Yerelleştirilmiş tasarım, geleneksel semboller ve görsel zenginlik kullanarak yüksek bağlamlı kültürlerin estetik ve güvenilirlik beklentilerini karşılamıştır. Sonuç olarak, arayüz tasarımında kültürel adaptasyonun bir zorunluluk olduğu ve tasarımcıların küresel rekabette başarı için kültürel kodları stratejik bir araç olarak kullanması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the role of cultural influences in user-centered interface design. It posits that the success of digital products in the global market is achieved not only through technical usability but also through compliance with the target audience's cultural norms, cognitive tendencies, and aesthetic expectations. The theoretical framework is based on usability principles, interaction design, and cultural dimension models. The study's application phase involved a comparative analysis of a universal design and a localized design tailored for east asian culture. findings demonstrated that cultural differences directly impact core interface components, including colors, typography, visual hierarchy, layout, and symbolism. While the standard design focused on western principles of minimalism and direct emphasis, the localized design employed traditional symbols and visual richness to meet the aesthetic and trustworthiness expectations of high-context cultures. In conclusion, the study emphasizes that cultural adaptation is a necessity in interface design, and designers must strategically utilize cultural codes as a tool for success in global competition.