Azerbaycan Cumhuriyeti'nde siyaset kurumu ve çok partili sisteme geçiş
Political institution in the republic of Azerbaijan and transition to multi-party system
- Tez No: 100433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Azerbaycan Cumhuriyeti 'nde siyaset kurumu ve çok partili sisteme geçiş sürecinde yaşananların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, konuya yönelik kaynaklar taranmış, resmi istatistikler alınmış, daha önce yapılan araştırmalar incelenmiş ve gereken mülakatlar yapılarak tüm sonuçlar bir araya getirilmiştir. Azerbaycan tek partili dönemde sistemin sağladığı belli olanaklarla düzenli çalışan bir mekanizmaya sahip olmuştur. Yönetim yukarıdan aşağıya doğru olmakla birlikte, yasama ve yargı tek merkezde birleşmiştir. Tek partinin hakimiyeti söz konusu olmakla birlikte her şey tek parti olan komünist partisinin elinde toplanmaktaydı. Demokrasinin göstergesi olan, ifade ve basın özgürlüğü ülke yönetiminde bulunmamaktaydı. Bu gibi nedenlerin birikimi olarak da uzun süre sonra toplumda, sisteme karşı ciddi bir rahatsızlık çalkantısı başlamıştır. Geçit döneminde halkın bağımsızlık için meydanlara çıkması, süresiz mitingler ve grevler yapması ülke geneline yayılmıştır. Diğer taraftan, ülke komşu Ermenistan'la ciddi bir savaşa sürüklenmiş ve ekonomi tamamen çalışamaz hale dönüşmüştür. Tüm bunlara rağmen ciddi bir siyasi yapılanma söz konusudur. Bağımsızlık elde edilmiştir. Ülkede yeni-yeni siyasi partiler, sivil toplum teşkilatlan kurulmaktadır. Yeni sistem olan kapitalizmin getirirsiyle sosyal, siyasi ve ekonomik yapılanmalar başlamıştır. ?HKwi» MEfltiZİ
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This work aims to study the political institution in the Republic of Azerbaijan and the developments in the process of transition to a multi-party system. To this end, the sources and the official statistics related to the topic have been searched, the works produced before have been examined and the required reports have been made. This essay has brought all the mentioned elements together. Azerbaijan had a properly working mechanism with the given reqirements provided by the single party system. Though the executive body was constituted in a hierachical way, the legislative and judiciary were united in a single center. The day was that of the single party and everything was concentrated in the hands of this communist institution. Freedom of speech and press which are the indicators of democracy were absent in the administration. As a result of the accumulation of these kinds of problems there emerged a serious social discontent against such a system after a long period. In the transition period the calls for independence supported by long-lasting meetings and strikes have been the case throughout the country. On the other hand, Azerbaijan was forced into a disastrous war with a neighboring Armenia. The economy came to the halt in its entirety. In spite of all these, a serious political institutionalization has been going on. Independence has been won. New political parties and NGOs are being established. With the arrival of the new system-capitalism, novel social, politial and economic institutionalizations have taken off.