Kariyer mesleklerinden akademisyenliğin tercihinde ailenin rolü: Hacettepe Üniversitesi örneği
The Role of the family for the choice of becoming an academician among the professional sobs: The model of the Hacettepe University
  1. Tez No: 100434
  2. Yazar: FİLİZ UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bir kişinin mesleği onun iş dışındaki yaşamı hakkında önemli ipuçları verir. Bu nedenle meslek, o kişinin çevresindeki sosyal kurumlarla ve daha geniş olarak topluma uyumu kadar diğer insanları algılama tarzmı anlamak için de bir anahtardır. İnsan davranışlarının önceden kestirilebilmesi, sosyal bilim araştırmalarının bir amacı olarak genişletildiğinde, meslek“önceden kestirebilme”değişkenidir. Dolayısıyla sosyalizasyon süreci içerisinde meslek kavramının bireyin yaşamında özel bir konuma sahip olduğu açıkça görülmektedir. Bir çok sosyolog mesleklerin sosyal roller olduğu tanımında birleşmektedir. Meslekleri sosyal roller olarak tasvir etmek bir dizi analitik problemi de beraberinde getirmektedir. Örneğin, "Bireyler neden bir mesleki rolü değil de ötekini seçerler?' gibi. Bu süreci açıklamak amacıyla geliştirilen teorilerin bir kısmı genetik faktörleri ön plana çıkarırken, diğer bir kısmı da sosyal faktörler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ancak bir çok araştırma; bireyin içinde yetiştiği aile atmosferinin ve ailesinin sosyo ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklerinin mesleki yönelimler üzerinde etkili olduğunu vurgulamaktadır. Bir çok alanda olduğu gibi meslek seçimi üzerindeki etkisi dolayısıyla da aile kurumu, daima sosyologların ilgisini çeken konulardan birisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Someone's occupation gives us information about his social life except for the life concerning his occupation. Thus, occupation is a key to understand the people with this institutions around them. While the estimation of the human behaviour is extended as an aim of researches of social sciences, occupation is a variant decided in advance. Therefore it is obvious that the concept of occupation has a special position for the life of the individual in the process of socialization. Many sociologist agree that occupations are social roles. Denning occupations as social roles brings up some analytical problems. For example, why don't the individuals choose one occupational role and they choose the other. As some of the theories developed to explain this process bring up the genetic factors, some of them focus on the social factors. However many researches show that the socio-economic and socio-cultural traits of the family of the individual affect the individual as to which job he will choose. Like in many fields, the sociologist are interested in the family institution due to its effect on the individual concerning the choice of the occupation.