Exploring coursebook representations of English as a lingua franca and teachers' beliefs and experiences
İngilizcenin ortak dili kullanımı: Ders kitabı temsilleri ile öğretmenlerin inançları ve deneyimleri
- Tez No: 1004333
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğreten lise düzeyindeki ders kitaplarının, İngilizce öğretmenlerinin inançlarının ve sınıf içi öğretim uygulamalarının İngilizceyi Ortak İletişim Dili (İOİD) paradigmasıyla ne ölçüde örtüştüğünü incelemeyi amaçlamıştır. İngilizcenin, giderek artan biçimde çoğunlukla ana dili İngilizce olmayan bireyler tarafından kullanılan küresel bir uluslararası iletişim aracı hâline gelmesi dikkate alındığında, bu çalışma İngilizce öğretim materyallerinin, öğretmen inançlarının ve sınıf içi öğretim uygulamalarının İOİD bakış açılarını ne ölçüde yansıttığını değerlendirmeyi hedeflemiştir. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanan öğretim programı, İOİD'nin önemini kabul etmekte ve iletişim kurabilme becerisini İngilizce öğretiminin temel amacı olarak vurgulamakta olsa da, İOİD'nin eğitim süreçlerinde nasıl kavramsallaştırıldığı ve uygulamaya ne ölçüde geçirildiğinin ortaya konulmasına yönelik bir gereksinim bulunmaktadır. İOİD paradigmasını kapsamlı bir kuramsal çerçeve kullanarak inceleyen bütüncül bir çalışmanın eksikliği, İOİD'nin Türkiye'de lise düzeyinde İngilizce öğretimi bağlamında nasıl kavramsallaştırıldığını ve uygulandığını araştırma gerekliliğini doğurmuştur. Bu çalışmada, yorumlayıcı paradigma çerçevesinde nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler, MEB onaylı 10. sınıf“Count Me In”ders kitabı serisinin doküman analizi, 10. sınıf İngilizce derslerine yönelik sınıf içi gözlemler ve bu dersleri yürüten İngilizce öğretmenleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışma, Türkiye'nin Hatay ili İskenderun ilçesinde gerçekleştirilmiş olup, araştırmaya 10 lise İngilizce öğretmeni katılmıştır. Öğretmenler öncelikle sınıf içi öğretim süreçleri sırasında gözlemlenmiş (her öğretmen iki ders boyunca gözlemlenmiştir) ve ardından yarı yapılandırılmış görüşmelere davet edilmiştir. Veri analizi, bu çalışmada önerilen üç boyutlu İOİD çerçevesine dayalı ölçütler kullanılarak yürütülmüştür. Bu bağlamda, İOİD'nin çokkültürlü, çokdilli ve çoknormlu boyutları, İOİD entegrasyonunu incelemek için temel ölçütler olarak kullanılmıştır. Bulgular, ders kitabı içeriğinde İç Çember kültürlerinin (Amerikan ve Britanya) baskın olduğunu, Dış Çember kültürlerinin (örneğin Hint kültürü) ise yetersiz düzeyde temsil edildiğini ortaya koymuştur. Bu durum, öğrencilerin çokkültürlü bir bakış açısı geliştirme fırsatını kaçırmalarına yol açmıştır. Ders kitapları, sınıf içinde Türkçenin kullanımını caydırarak tek dilli (yalnızca hedef dil) bir yaklaşımı teşvik etmektedir. Ancak sınıf içi gözlemler sırasında, öğretmenlerin öğrenci anlama düzeyini desteklemek amacıyla tek dilli bir politika yerine aktarılı (translingual) bir yaklaşım benimsedikleri tespit edilmiştir. Görüşmeler, öğretmenlerin İOİD'ye ilişkin görüşlerinin karmaşık olduğunu göstermiştir. Örneğin öğretmenler kültürel çeşitliliği önemsediklerini ve bunu derslerine dâhil etmek istediklerini ifade etmiş; ancak gözlemler, bu kültürel çeşitliliğin sınıf ortamına etkin biçimde yansıtılamadığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, katılımcı öğretmenler sınıf içinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Türkçenin pedagojik bir araç olarak kullanımını tam anlamıyla benimsememişlerdir. Bu bulgular, öğretim programı hedefleri, ders kitaplarının içeriği ve sınıf içi uygulamalar arasında uyumsuzluklar olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, materyal geliştirme politikalarının gözden geçirilmesi ve İngilizcenin küreselliğini yansıtan daha geniş bir kültürel çeşitliliğin ders materyallerine entegre edilmesi yararlı olacaktır. Hizmet içi öğretmen eğitimlerine İOİD odaklı içeriklerin dâhil edilmesi, öğretmenlerin İOİD'nin çoğulcu normları ve aktarılı dil uygulamaları konusunda bilgi ve farkındalık kazanmalarını sağlayabilir. Bu çalışma, Türkiye bağlamında İOİD literatürüne katkı sunmakta olup, bulguların diğer Genişleyen Çember ülkeleri için de uygulanabilir nitelikte olduğu düşünülmektedir. Son olarak, çalışma, İOİD'nin farklı bağlamlarda nasıl değerlendirilebileceğine yönelik çok katmanlı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the alignment of English as a Foreign Language (EFL) coursebooks, high school EFL teachers' beliefs and classroom instructions in Türkiye with the English as a lingua franca (ELF) paradigm. Considering the increasing role of English as a means of global international communication spoken mainly by non-native speakers, the study aimed at evaluating the extent to which EFL teaching materials and teachers' beliefs and classroom instructions incorporate ELF perspectives. In spite of the fact that the Ministry of National Education (MoNE)-approved curriculum acknowledges the importance of ELF and emphasizes the ability to communicate as the main objective of English language teaching, there is a need to diagnose the current state of ELF conceptualizations and implementations. The lack of a holistic study which explored the ELF paradigm utilizing a comprehensive theoretical framework motivated the exploration of how ELF is conceptualized and implemented in the Turkish high school EFL context. The qualitative approach within the interpretivist paradigm was adopted in the current study. Data were collected utilizing document analysis of the 10th-grade MoNE-approved“Count Me In”EFL coursebook series, classroom observations of 10th grade EFL lessons, and semi-structured interviews with EFL teachers teaching 10th grade EFL lessons. The analysis was conducted by applying the criteria based on the three-dimensional ELF framework proposed in the study. To clarify, the multicultural, multilingual and multinormative aspects of ELF acted as the criteria to explore ELF integration. The findings revealed that while the Inner Circle culture (i.e. American and British) dominated the content of the coursebook, the Outer Circle culture (i.e. Indian) remained underrepresented, which meant that the students missed the opportunity of multicultural exposure. The textbooks fostered the monolingual (target language only) approach by discouraging the use of Turkish in the classroom. However, the teachers used a translingual rather than a monolingual policy in order to facilitate student comprehension. Interviews revealed mixed opinions of teachers about ELF, however, the observations suggested they did not really manage to incorporate the cultural diversity in the classroom. In addition, the participants did not fully embrace the use of Turkish language as a pedagogical aid in spite of its wide use in the classroom. These findings highlight mismatches between curriculum goals, coursebooks' content and classroom realities. Therefore, it would beneficial to revise the material development policy and integrate global varieties of English and greater cultural diversity. The embodiment of ELF training for in-service teachers can be used to equip teachers with the knowledge of pluralistic norms and translingual practices of ELF. This study contributes to the existing literature on ELF in the context of Türkiye, but the findings may be applicable to the other Expanding Circle countries. Finally, the study offers a multi-layered framework that can be used to evaluate the incorporation of ELF in other contexts.