Amasya kentsel yerleşim alanındaki zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin incelenmesi ve iyileştirilen zeminlerin değerlendirilmesi
Assessment of the liquefaction potential of soils in theurban area of Amasya and evaluation of improved soils
  1. Tez No: 1004350
  2. Yazar: ELİF KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Amasya ili Merkez ilçesi kentsel yerleşim alanlarında yer alan zeminlerin deprem etkisi altında sıvılaşma potansiyeli incelenmiş ve zemin iyileştirme yöntemlerinin sıvılaşma güvenliği üzerindeki etkileri örnek vakalar üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, biri jet grout yöntemi, diğeri kompaksiyon enjeksiyonu yöntemi ile iyileştirilmiş iki ayrı saha ele alınmıştır. Her iki saha için iyileştirme öncesi ve sonrası zemin koşulları, SPT tabanlı basitleştirilmiş sıvılaşma analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve güvenlik sayıları hesaplanmıştır. Analizlerde, yerel zemin özellikleri, yeraltı su seviyesi, tasarım deprem parametreleri ve düzeltilmiş SPT darbe sayıları dikkate alınmıştır. Jet grout uygulanan sahada, iyileştirme öncesinde özellikle 6.00–18.00 m derinlikleri arasında güvenlik sayılarının kritik sınırın altında kaldığı, iyileştirme sonrasında ise tüm derinliklerde güvenlik sayılarının güvenli seviyelerin üzerine çıkarıldığı belirlenmiştir. Enjeksiyon yöntemi ile iyileştirilen sahada ise iyileştirme sonrasında güvenlik sayılarında artış sağlandığı görülmüştür. Çalışmanın son aşamasında, her iki sahaya ait iyileştirme parametreleri karşılıklı olarak uygulanarak karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, jet grout ve kompaksiyon enjeksiyonu yöntemlerine ait tasarım parametrelerinin farklı zemin profillerine uygulanması durumunda da sıvılaşma güvenlik sayılarının kritik sınır değer olan FS = 1.10'un üzerine çıkarıldığını ve her iki sahada da sıvılaşma riskinin giderildiğini göstermiştir. Bu bulgular, her iki zemin iyileştirme yönteminin uygun tasarım parametreleri ile farklı zemin koşullarında da sıvılaşmaya karşı güvenliğin sağlanabildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, jet grout ve kompaksiyon enjeksiyonu yöntemlerinin, sıvılaşma riski bulunan zeminlerde yeterli güvenliği sağlayan etkin zemin iyileştirme alternatifleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the liquefaction potential of soils located in urban residential areas of the central district of Amasya was investigated under seismic loading, and the effects of ground improvement methods on liquefaction safety were evaluated through case studies. Within the scope of the study, two different sites improved using jet grout and compaction grouting methods were examined. For both sites, soil conditions before and after improvement were evaluated using an SPT-based simplified liquefaction analysis method, and safety factors were calculated. In the analyses, local soil characteristics, groundwater level, design earthquake parameters, and corrected SPT blow counts were taken into account. At the jet grout–improved site, safety factors were found to be below the critical limit particularly within the depth range of 6.00–18.00 m prior to improvement, whereas safe conditions were achieved at all investigated depths after improvement. At the site improved by compaction grouting, an increase in safety factors was also observed after improvement. In the final stage of the study, comparative analyses were performed by applying the improvement parameters of each site to the other site conditions. The results showed that the design parameters of both jet grouting and compaction grouting methods increased the factors of safety above the critical limit of FS = 1.10 even when applied to different soil profiles, and the liquefaction risk was eliminated at both sites. These findings indicate that both ground improvement methods can effectively mitigate liquefaction risk under different soil conditions when appropriate design parameters are adopted. Consequently, jet grouting and compaction grouting were determined to be effective ground improvement alternatives for soils susceptible to liquefaction.