Kahramanmaraş depremlerinde psikolojik destek veren ruh sağlığı uzmanlarının mesleki tecrübeleri, merhamet yorgunluğu ve merhamet doyumunu açıklayan etmenler
Factors explaining the professional experiences, compassion fatigue, and compassion satisfaction of mental health professionals providing psychological support in the Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 1004386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde psikolojik destek veren ruh sağlığı uzmanlarında merhamet yorgunluğu ve merhamet doyumunun, psikolojik sağlamlık ve bilişsel duygu düzenleme ile ilişkileri incelenmiş ve uzmanların mesleki tecrübeleri ele alınmıştır. Araştıramada, iki çalışma yürütülmüş; birinci çalışmada ilişkisel tarama modeli, ikinci çalışmada ise tematik analiz kullanılmıştır. Nicel örneklem 93 ruh sağlığı uzmanından oluşmuş, nitel veriler gönüllü 10 katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel veriler Merhamet Doyumu Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği aracılığıyla toplanmış ve Pearson korelasyon ile hiyerarşik regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, merhamet doyumu ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını; bilişsel duygu düzenleme toplam puanının merhamet doyumunu pozitif yönde anlamlı biçimde yordadığını göstermiştir. Ayrıca bilişsel duygu düzenleme toplam puanının merhamet yorgunluğunu da pozitif ve anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Merhamet yorgunluğu ile psikolojik sağlamlık arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Nitel bulgular, duygusal yük, tükenmişlik ve dayanışma temalarıyla nicel sonuçları desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between compassion fatigue and compassion satisfaction, psychological resilience, and cognitive emotion regulation among mental health professionals who provided psychological support during the February 6 Kahramanmaraş earthquakes, and explored their professional experiences. Two studies were conducted: a correlational design in the first study and thematic analysis in the second. The quantitative sample consisted of 93 mental health professionals, while qualitative data were obtained from semi-structured interviews with 10 voluntary participants. Quantitative data were collected using the Compassion Satisfaction Scale, Short Compassion Fatigue Scale, Brief Resilience Scale, and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, and analyzed using Pearson correlation and hierarchical regression analyses. The results showed no significant relationship between compassion satisfaction and psychological resilience; however, cognitive emotion regulation total scores significantly and positively predicted both compassion satisfaction and compassion fatigue. A significant negative relationship was found between compassion fatigue and psychological resilience. Qualitative findings supported the quantitative results through the themes of emotional burden, burnout, and solidarity.