06.02.2023 tarihli Kahramanmaraş depremlerinde psikososyal destek kapsamında deprem bölgesinde görev alan meslek elemanlarının kadın depremzedelere ilişkin deneyimleri
Experiences of professionals worked in the earthquake area within the scope of psychosocial support in the Kahramanmaraş earthquake dated 06.02.2023, regarding woman earthquake victims
  1. Tez No: 885835
  2. Yazar: ZELİHA TEMŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH BUDAK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada yakın dönemde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinden hareketle depremlerin kadınlar üzerindeki etkisini psikososyal destek amacıyla deprem bölgesinde görev alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda görevli meslek elemanlarının gözlemlerine dayanarak saptamak amaçlanmıştır. Çalışmada niteliksel araştırma yönteminin derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada 06.02.2023 tarihli Kahramanmaraş depremlerinde psikososyal destek kapsamında deprem bölgesinde görev alan meslek elemanları arasından amaçlı örneklem yoluyla Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşlarda görevli 6 erkek 15 kadın olmak üzere toplamda 21 gönüllü belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gerekli onaylar alınarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında; meslek elemanlarının belli bir kısmının kadın depremzedelerin erkek depremzedelere kıyasla deprem sürecinden daha fazla etkilendiklerini gözlemledikleri, belli bir kısmının ise erkeklerle kadınlar arasında depremden psikolojik olarak etkilenme açısından farklılık olmadığını, duygularını yansıtma biçimleri arasında farklılık olduğunu gözlemledikleri görülmüştür. Meslek elemanlarının anne çocuk ilişkisine vurgu yaptığı, çocuk kaybı yaşayan kadınların çok daha fazla zorlandığı görülmüştür. Kadınların ev yaşantısına önem verdiği, ev kaybının kadınları olumsuz etkilediği görülmüştür. Meslek elemanlarının deprem bölgesinde ortak tuvalet kullanımından kaynaklı kadın depremzedelerin enfeksiyon riski altında olduklarını, kadınların ped benzeri özel ihtiyaçlara erişimde zorlandıklarını gözlemledikleri anlaşılmıştır. Deprem sürecinde kadınları en çok zorlayan konulardan birinin mahremiyet olduğu öğrenilmiştir. Kadınların zorlandığı başka bir konu ise; istihdama katılmamaları ve toplumun kendisine yüklediği sorumlulukları deprem gibi olağanüstü durumlarda bile yerine getirmeye çalışmalarıdır. Çalışma sonuçlarından hareketle kadın depremzedelerin yaşamış oldukları sorunların ortadan kaldırılması veya azaltılması amacıyla oluşturulan öneriler ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, based on the recent Kahramanmaraş earthquakes, it was aimed to determine the effects of earthquakes on women based on the observations of professionals working in organizations affiliated with the Ministry of Family and Social Services working in the earthquake region for psychosocial support. In the research, a total of 21 volunteers, 6 men and 15 women, working in institutions and organizations affiliated with Bursa Family and Social Services Provincial Directorate, were determined through purposeful sampling among the professionals who worked in the earthquake region within the scope of psychosocial support in the Kahramanmaraş earthquakes dated 06.02.2023. In the research results; It was observed that a certain part of the professional staff observed that woman earthquake victims were more affected by the earthquake process than man earthquake victims, and a certain part of them observed that there was no difference between men and women in terms of being psychologically affected by the earthquake, but that there was a difference in the way they reflected their emotions. It was observed that professionals emphasize the mother-child relationship, and that women who have lost a child have much more difficulty. It was observed that women attach importance to home life, and the loss of home negatively affects women. It was understood that professional staff observed that woman earthquake victims were at risk of infection due to the use of common toilets in the earthquake zone, and that women had difficulty in accessing special needs such as pads. It was learned that one of the most challenging issues for women during the earthquake was privacy. Another issue that women have difficulty with is; They do not participate in employment and try to fulfill the responsibilities that society imposes on them even in extraordinary situations such as earthquakes. Based on the study results, the study was completed with suggestions to eliminate or reduce the problems experienced by woman earthquake victims.