Automated agency and the architecture of survival: Defining the ludological identity of the 'Bullet Heaven' genre
Otomatik ajans ve hayatta kalma mimarisi:“Bullet Heaven”türünün ludolojik kimliğinin tanımlanması
  1. Tez No: 1004398
  2. Yazar: NIMA GHOZATIMOSLEHABADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAKIR AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bullet Heaven (ya da Survivors-like) alt türü, çatışmayı büyük ölçüde otomatikleştirirken yüksek oyuncu etkileşimini sürdürebilmesiyle son yıllarda dikkat çekmiştir. Vampire Survivors, Brotato ve 20 Minutes Till Dawn gibi oyunlar, otomatikleştirilmiş ajans ve sınırlı oyuncu girdisi aracılığıyla geleneksel oyuncu kontrolü anlayışlarına meydan okumaktadır. Bu tez, söz konusu türün ludolojik kimliğini ve bu tasarım yaklaşımının derin ve tatmin edici oynanışı nasıl desteklediğini incelemektedir. Yerleşik oyun tasarımı ve psikolojik kuramsal çerçeveler ile karma yöntemli bir yaklaşımı temel alan çalışmada, otomatik çatışma, hareket odaklı oynanış, düşman sürüleri ve ilerleme sistemlerini incelemek amacıyla HUMA adlı özel bir prototip analiz edilmiştir. Bulgular, otomasyonun oyuncu deneyimini zayıflatmak yerine ajansı strateji geliştirme, mekânsal farkındalık ve yapı (build) planlamasına yönlendirdiğini; bunun da sürüklenme ve akış deneyimini güçlendirdiğini göstermektedir. Tez, Bullet Heaven oyun tasarımı için analitik ve pratik bir rehber niteliğinde olan Survival Architecture Framework'ü önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Bullet Heaven (or Survivors-like) subgenre has gained attention for automating combat while sustaining high player engagement. Games such as Vampire Survivors, Brotato, and 20 Minutes Till Dawn challenge traditional notions of player control through automated agency and limited input. This thesis examines the ludological identity of the genre and how such design supports deep and rewarding gameplay. Using established game design and psychological frameworks and a mixed-method approach, the study analyzes a custom prototype, HUMA, to investigate automated combat, movement-driven play, enemy swarms, and progression systems. Findings indicate that automation reallocates player agency toward strategy, spatial awareness, and build planning, enhancing immersion and flow. The thesis proposes the Survival Architecture Framework as an analytical and practical guide for Bullet Heaven game design.