Çocuk merkezli oyun terapisinin olumsuz çocukluk deneyimine maruz kalan çocuklarda etkisi
The effects of child-centered play therapy on children exposed to adverse childhood experiences
  1. Tez No: 1004401
  2. Yazar: KÜBRA HÜSNE DURUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk merkezli oyun terapisinin (ÇMOT) olumsuz çocukluk deneyimine (OÇD) maruz kalan çocuklardaki etkisini incelemektir. Çalışma grubunu, İstanbul ilinde bulunan, özel danışmanlık merkezine başvuran ve OÇD'ye maruz kaldığı belirlenen 6–10 yaş aralığındaki 10 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel olmak üzere iki model kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden zaman serisi desen-yarı deneysel araştırma modeli, nitel araştırma yöntemlerinden ise fenomenoloji deseniyle araştırma yürütülmüştür. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Olumsuz Çocukluk Olayları Kontrol Listesi, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği–Yenilenmiş Ebeveyn Formu, 4–17 Yaş Çocuklar ve Ergenler İçin Güçler ve Güçlükler Anketi Ebeveyn Çift Taraflı Etki ve İzleme Formu ile 4–17 Yaş Çocuklar ve Ergenler İçin Güçler ve Güçlükler Anketi Öğretmen Çift Taraflı Etki ve İzleme Formu kullanılmıştır. Video kaydına alınan ÇMOT oturumları ve ebeveynlerle 8. ve 16. oturum sonrasında yapılan iki ayrı görüşme nitel veri kaynaklarını oluşturmuştur. ÇMOT uygulaması haftada iki kez olmak üzere 16 oturum gerçekleştirilmiştir. Müdahale öncesinde, sekizinci ve on altıncı oturum sonrasında alınan ölçümlerden önce ebeveynlerle 50–70 dakika süren görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde Tekrarlı Ölçümler ANOVA ve Bonferroni Çoklu Karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Nitel veriler betimsel tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularına göre, müdahale sonrası ebeveyn değerlendirmelerinde çocukların anksiyete ve depresyon düzeylerinde 16. oturumdan itibaren, güçlük düzeylerinde ise 8. oturumdan itibaren istatistiksel anlamlı azalma gözlenmiştir. Öğretmen değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Nitel bulgular ise, çocukların ÇMOT sürecinde duygusal, davranışsal ve ilişkisel alanlarda; travmatik yaşantıların işlenmesi, özerklik gelişimi ve terapötik bağın güçlenmesiyle birlikte çok boyutlu bir iyileşme örüntüsü sergilediklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of child-centered play therapy (CCPT) on children exposed to adverse childhood experiences (ACEs). The study group consists of 10 children aged 6–10 who applied to a private counseling center in Istanbul and were determined to have been exposed to ACEs. Two models, quantitative and qualitative, were used in the research. The research was conducted using the time-series design—a quasi-experimental research model—from quantitative research methods, and the phenomenology design from qualitative research methods. In the study, the Sociodemographic Information Form, Adverse Childhood Experiences Checklist, Revised Child Anxiety and Depression Scale–Parent Form, Strengths and Difficulties Questionnaire for Children and Adolescents Aged 4–17 Parent Double-Sided Impact and Monitoring Form, and Strengths and Difficulties Questionnaire for Children and Adolescents Aged 4–17 Teacher Double-Sided Impact and Monitoring Form were used. Video-recorded CCPT sessions and two separate interviews conducted with parents after the 8th and 16th sessions constituted the qualitative data sources. The CCPT application was carried out in 16 sessions, twice a week. Interviews lasting 50–70 minutes were conducted with parents before the intervention and after the measurements taken following the eighth and sixteenth sessions. Repeated Measures ANOVA and Bonferroni Multiple Comparison tests were applied in the analysis of quantitative data. Qualitative data were analyzed using the descriptive thematic analysis method. According to the quantitative findings of the research, in parent evaluations after the intervention, a statistically significant decrease was observed in children's anxiety and depression levels starting from the 16th session, and in difficulty levels starting from the 8th session. No statistically significant difference was detected in teacher evaluations. Qualitative findings, on the other hand, revealed that children exhibited a multidimensional recovery pattern in emotional, behavioral, and relational areas during the CCPT process, along with the processing of traumatic experiences, the development of autonomy, and the strengthening of the therapeutic bond.