Anonim şirketlerde iç kaynaklardan sermaye artırımı
Capital increase from internal resources in joint stockcompanies
  1. Tez No: 1004406
  2. Yazar: HALİS KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Anonim şirketlerde iç kaynaklardan sermaye artırımı, öğretide öteden beri caiz görülüyordu. Buna karşın bu artırımın türünün hukuki niteliği hakkında çeşitli görüşler bulunuyordu. Sermaye artırımını esas sözleşme değişikliği niteliğinde kabul eden görüş kanun koyucu tarafından benimsenmiş ve bu artırım türü ilk defa 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) m. 462 ile düzenlenmiştir. Ancak artırımda kullanılacak iç kaynakların kapsamına ilişkin tartışmalar devam etmektedir. İç kaynakların kapsamı bu kaynakların serbest olup olmamasına göre değil, iç kaynaklardan sermaye artırımının niteliğine özgü olarak belirlenmelidir. Bu minvalde en tartışmalı husus genel kanuni yedek akçenin bağlı kısmının iç kaynaklardan sermaye artırımında kullanılıp kullanılamayacağıdır. Bu soruya olumsuz yanıt veren baskın görüşün gerekçesi, aksi durumda sermayenin korunması ilkesinin ihlal edileceği ve dolayısıyla alacaklıların bundan olumsuz etkileneceğidir. Çalışmanın amacı genel kanuni yedek akçenin iç kaynaklardan sermaye artımında ne ölçüde kullanılabileceğini araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle sermaye ile ilgili kavramlar, iç kaynaklardan sermaye artırımı kavramı, artırımın hukuki niteliği ve sebepleri konusu açıklandıktan sonra, artırımda kullanılabilecek iç kaynaklar detaylı olarak incelenmiştir. Genel kanuni yedek akçenin kullanılabilirliği, genel kabul gören hukuki ve ekonomik yorum araçlarıyla incelenip genel kanuni yedek akçenin tamamının iç kaynaklardan sermaye artırımında kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca artırım merasimi ve bu merasimde ortaya çıkabilecek hukuka aykırılıkların yaptırımı inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital increase from internal resources in joint-stock companies has long been considered permissible in scholarly doctrine. Nonetheless, various views had been put forward regarding its legal nature. The view characterizing the capital increase as an amendment to the articles of association was adopted by the legislator, and this type of increase was first regulated under Article 462 of the Turkish Commercial Code No. 6102 (TCC). However, debates continue regarding the scope of the internal resources that may be used in the increase. The scope of internal resources should be determined not according to whether these resources are unrestricted, but in accordance with the nature specific to capital increase from internal resources. In this respect, the most controversial issue is whether the restricted portion of the general statutory legal reserve may be used in a capital increase from internal resources. The rationale of the prevailing view, which answers this question in the negative, is that the opposite would violate the principle of capital maintenance and consequently adversely affect creditors. The aim of this study is to investigate the extent to which the general statutory legal reserve may be used in capital increase from internal resources. To this end, after first explaining the concepts related to capital, the concept of capital increase from internal resources, and the legal nature and grounds of such an increase, the internal resources that may be used in the increase are examined in detail. The usability of the general statutory legal reserve has been analyzed through generally accepted legal and economic methods of interpretation, and it has been concluded that the entirety of the general statutory legal reserve may be used in a capital increase from internal resources. The study further examines the procedure of the increase and the sanctions applicable to any unlawfulness arising in this procedure.