İç kaynaklardan sermaye artırımı ve vergisel açıdan özellik arz eden unsurlar
Capital increase through internal resources and characteristic elements in terms of tax
  1. Tez No: 711926
  2. Yazar: ÖZGE KISACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sermaye artırımında bulunmak isteyen şirketler, mevcut sermayelerini dış kaynaklardan sermaye artırımı veya iç kaynaklardan sermaye artırımı usulü ile artırabilirler. Dış kaynaklardan sermaye artırımı, pay sahibi olan ya da olmayan kişiler tarafından ortaklığa dışarıdan mal varlığı getirilmesidir. İç kaynaklardan sermaye artırımı ise ortaklığın belli nitelikteki açık yedek akçelerinin, ya da yeniden değerleme veya satış sonucu açık yedek akçe haline dönüşen gizli yedek akçelerinin, mevzuatın bilançoya konulup sermayeye eklenmesine izin verdiği fonların, ertesi yıla aktarılmış kârının veya henüz dağıtılmasına karar vermediği son yıl kârının esas sermayeye eklenmesi suretiyle sermayenin artırılmasıdır. Tezimiz kapsamında ise iç kaynaklardan sermaye artırımı ve söz konusu artırım usulünde vergisel açıdan özellik arz eden unsurlar ele alınmıştır. Tezimizde yalnızca anonim şirketler nezdinde gerçekleştirilen iç kaynaklardan sermaye artırımına değinilmiş olup; diğer şirket türleri nezdinde gerçekleştirilen iç kaynaklardan sermaye artırımı ise kapsam dışı bırakılmıştır. Tezimiz, dört başlıktan oluşmakta olup; ilk başlıkta genel olarak anonim şirketlerdeki sermaye ve sermaye artırım kavramı incelenmiştir. İkinci başlıkta sermaye artırımı türleri, üçüncü başlıkta iç kaynaklardan sermaye artırımında hukuka aykırılık ve sermaye artırımının gerçekleşmemesi ele alınmıştır. Dördüncü ve son başlıkta ise iç kaynaklardan sermaye artırımı vergisel açıdan incelenmiş ve özellik arz eden unsurlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies that want to increase their capital can increase their existing capital through capital commitment or internal resources. Capital increase through capital commitment is the bringing of assets from outside to the partnership by shareholders or persons without a share. Capital increase through internal resources enable the conversion into capital of the reserve funds, hidden reserves that are converted into reserve funds as a result of revaluation or sale, freely-usable parts of the statutory reserves, the funds that are allowed by legislation to be added to the capital and included in the balance sheet, the profit transferred to the next year or the profit of the last year that it has not yet decided to distribute. Within the scope of our thesis, the capital increase through internal resources and the tax-related elements in the said increase method are examined. In our thesis, only the capital increase through internal resources carried out by joint stock companies has been examined. Capital increase through internal resources carried out by other types of companies is excluded from the scope. Our thesis consist of four chapters. In the first chapter, the concept of capital and capital increase in joint stock companies in general are examined. In the second chapter, the concept of capital increase, in the third chapter, illegality in capital increase through internal sources, and the lack of capital increase through internal sources are examined. In the fourth and last chapter, capital increase through internal resources is examined in terms of taxation and important characteristics are emphasized.