Iot cihazları hakkında genel bilgilendirme ve güvenlik önlemlerinin ele alınması
General information and security measures about iot devices
  1. Tez No: 1004408
  2. Yazar: MELİKHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
İnternet teknolojilerinin hızlı gelişimi, Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosistemini her geçen gün daha geniş bir kullanım alanına taşımış ve IoT cihazlarını günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası hâline getirmiştir. En genel tanımıyla IoT, internet veya yerel ağ üzerinden iletişim kurabilen tüm akıllı cihazları kapsamaktadır. Bu çalışmada, IoT cihazlarının temel çalışma prensipleri, mimarileri ve farklı sektörlerdeki kullanım alanları sistematik bir biçimde ele alınmaktadır. Bununla birlikte, güvenlik boyutunu ortaya koymak amacıyla yerel ağ üzerinde bir IP kamera, adreslenebilir şerit LED modülü ve kapı/pencere sensörü üzerinde gerçekleştirilen saldırı senaryoları incelenmiştir. Bu cihazlara yönelik yetkisiz erişim, kimlik doğrulama zafiyetleri, ağ trafiği manipülasyonu ve kablosuz haberleşme protokollerinin güvenlik açıkları gibi farklı saldırı türleri analiz edilerek, olası tehditlerin etkileri ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında tespit edilen risklere karşı uygulanabilecek güvenlik önlemleri detaylandırılarak, IoT cihazlarının daha güvenli bir şekilde kullanılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of internet technologies, the Internet of Things (IoT) ecosystem has expanded significantly and IoT devices have become an integral part of daily life. In its broadest definition, IoT encompasses all smart devices capable of communicating over the internet or local networks. This study examines the fundamental operating principles, architecture, and application areas of IoT devices in a systematic manner. Additionally, to highlight the security dimension of IoT systems, several attack scenarios were conducted on an IP camera, an addressable LED strip module, and a door/window sensor within a local network environment. Various security issues—including unauthorized access, authentication weaknesses, network traffic manipulation, and vulnerabilities in wireless communication protocols—were analyzed to reveal potential threats affecting these devices. Based on the identified risks, this study details the security measures that can be implemented to enhance the safe deployment and operation of IoT devices.