Üç ağır kuark içeren baryonların spektrumunun kuark model ile incelenmesi
Investigation of triply-heavy baryon spectrum via quark model
  1. Tez No: 1004438
  2. Yazar: ÖZNUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MUTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, üçlü ağır Ωccb ve Ωbbc baryonları, relativistik olmayan bileşen kuark modeli çerçevesinde sistematik olarak incelenmiştir. Üç ağır kuarktan oluşan üç-cisim problemi, kuark–dikuark indirgemesi ile iki-cisim problemine dönüştürülmüş ve spin-bağımlı terimler içeren Cornell tipi potansiyel kullanılmıştır. Çalışmanın özgün yönü, model parametrelerinin Bc mezon spektrumuna fit edilerek belirlenmesi ve böylece tutarlı, fenomenolojik açıdan güvenilir girdilerin sağlanmasıdır. Bu parametrelerle hesaplanan Ωccb ve Ωbbc kütle spektrumları, literatürdeki farklı kuramsal öngörülerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca manyetik momentler hesaplanmış ve KRD toplam kuralları, kuark–dikuark modelleri ile örgü KRD'den elde edilen sonuçlarla büyük ölçüde uyumlu olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, her iki baryon için Regge yörüngeleri çıkarılmış; eğim ve kesme parametreleri belirlenerek diğer ağır baryon aileleriyle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, üçlü ağır baryonların özelliklerini tutarlı biçimde açıklamakta ve literatürdeki öngörüler arasındaki farklılıkların azaltılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a systematic study of the triply heavy Ωccb and Ωbbc baryons within the framework of the nonrelativistic constituent quark model. The three-body problem of heavy quarks is simplified through the quark–diquark approximation, employing a Cornell-type potential with spin-dependent terms. A distinctive feature of this work is the determination of model parameters by fitting the Bc meson spectrum, which provides consistent and phenomenologically reliable inputs. Using these parameters, the mass spectra of Ωccb and Ωbbc are computed, and the results are compared with predictions from other theoretical approaches. The magnetic moments are also evaluated and found to be in substantial agreement with those obtained from QCD sum rules, quark–diquark models, and lattice QCD. Furthermore, Regge trajectories are extracted, and their slopes and intercepts are analyzed in relation to other heavy baryon families. Overall, this study offers a comprehensive and consistent description of triply heavy baryons and contributes to reducing the discrepancies reported in the literature.