Kapesitabin ile tedavi edilen metastatik meme kanserli hastalarda sağ kalımı belirleyen prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of prognostic factors determining survival in patients with metastatic breast cancer treated with capecitabine
  1. Tez No: 1004445
  2. Yazar: VEHBİ KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Metastatik meme kanseri tedavisinde kapesitabin sık kullanılan kemoterapötiklerdendir. Kapesitabin tedavisi verildiği sırada hastalarda demir, b12 ve folat düzeyinden bağımsız MCV değişiklikleri olmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde takipli metastatik meme kanserli hastalarda kapesitabin tedavisi aldığı esnada oluşan MCV değişikliklerinin prognozu gösterebilen bir belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Neü Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Kliniğine 2015-2025 yılları arasında metastatik meme kanseri tanısı alıp kapesitabin tedavisi alan 71 hasta dahil edildi. Metastatik olmayan, metastaz öncesi kapesitabin alan, ferritin ve b12 değerleri tedavi sürecinde gerileyen hastalar dahil edilmedi. Hastaların tıbbi arşiv dosyalarından elde edilen, klinik, patolojik, radyolojik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışmada metastatik meme kanseri tanısı olan hastaların kapesitabin tedavisi sırasında MCV değerlerindeki değişim ve bu değişimin prognoz üzerindeki etkisi istatistiksel analizler yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Kapesitabin ile tedavi edilen metastatik meme kanserli hastaların büyük kısmı, kapesitabin tedavisine metastatik 2. Basamak ve sonrasında başlamıştır. Kapesitabin tedavisinin erken döneminde MCV artışı olan hastalar ile olmayan hastaların genel sağkalım ve progresyonsuz sağ kalım etkisi değerlendirildiğinde her analizde de iki grup arası farkın klinik olarak anlamlı ancak istatistiksel olarak anlamlıya yakın olduğu görüldü. Yapılan değerlendirmede istatistiki anlamlılık sınıra yakın olmasının nedeninin örneklem büyüklüğünün sınırlı kaldığından dolayı olduğu düşünülmektedir. Sonuç: Tedavi altında gelişen erken MCV artışı olan hastaların daha uzun yaşam süresi olduğu, medyan PFS'nin daha uzun olduğu, tedavi yanıtı ile ilişkili olabileceği istatistiksel olarak anlamlıya yakın bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Objective: Capecitabine is one of the commonly used chemotherapeutic agents in the treatment of metastatic breast cancer. During capecitabine therapy, changes in mean corpuscular volume (MCV) have been observed in patients independent of iron, vitamin B12, and folate levels. In this study, we aimed to investigate whether MCV changes occurring during capecitabine treatment in patients with metastatic breast cancer followed in our clinic can be used as a prognostic marker. Methods: A total of 71 patients diagnosed with metastatic breast cancer who received capecitabine treatment at the Medical Oncology Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine between 2015 and 2025 were included in the study. Patients without metastatic disease, those who received capecitabine prior to the development of metastasis, and those whose ferritin and vitamin B12 levels decreased during the treatment period were excluded. Clinical, pathological, radiological, and laboratory data obtained from the patients' medical records were retrospectively analyzed. Changes in MCV values during capecitabine treatment in patients diagnosed with metastatic breast cancer and the impact of these changes on prognosis were evaluated using statistical analyses. Results: The majority of patients with metastatic breast cancer treated with capecitabine initiated capecitabine therapy as second-line or later treatment in the metastatic setting. When overall survival and progression-free survival were evaluated according to the presence or absence of an early increase in MCV during capecitabine treatment, the difference between the two groups was found to be clinically meaningful but only borderline statistically significant in all analyses. It is thought that the near-significant statistical results may be attributable to the limited sample size.Conclusion: An early increase in MCV during treatment was found to be associated with longer overall survival, longer median progression-free survival (PFS), and a potential correlation with treatment response, with results approaching statistical significance.