Van gölü kapalı havzasında mevsimsel ve yıllık kuraklık eğilimlerinin geleneksel ve yenilikçi yöntemlerle incelenmesi
Analysis of seasonal and annual drought trends in the Van lake closed basin using conventional and innovative approaches
  1. Tez No: 1004486
  2. Yazar: AHMET TAHA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PINARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliğinin etkileriyle giderek daha belirgin hâle gelen kuraklık süreçlerinin, Van Gölü Kapalı Havzası özelinde zamansal ve mekânsal boyutlarıyla değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Kuraklık, yalnızca meteorolojik bir olgu olmanın ötesinde; hidrolojik dengeyi, su bütçesini, ekosistem sürekliliğini ve sosyoekonomik faaliyetleri doğrudan etkileyen karmaşık bir süreçtir. Çalışma alanı; Van, Bitlis ve Ağrı illerini kapsamaktadır. Bu üç ilin sınırları içinde yer alan havza, kompleks topoğrafik, orografik ve iklimsel özelliklere sahiptir. Havza sınırları içinde bulunan 5 adet meteorolojik istasyondan elde edilen uzun dönemli yağış verileri, bölgesel iklim koşullarının değişkenliğini temsil etmektedir. Kuraklık analizinde Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SPI) ve Normalize Yağış İndeksi (NYİ) yöntemleri uygulanmış, eğilim analizleri ise Yenilikçi Şen Yöntemi (ITA) ile gerçekleştirilmiştir. Farklı zaman ölçeklerinde yapılan analizler ile kurak ve nemli dönemlerin zamansal dağılımı ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, havzada kuraklığın sürekli bir yapıdan ziyade dönemsel olarak ortaya çıkan ve mevsimlere bağlı değişkenlik gösteren bir karaktere sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle yaz ve sonbahar dönemlerinde kuraklık etkisinin daha belirgin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kısa vadede dalgalı bir yapı gözlenirken, orta ve uzun vadede daha süreklilik gösteren kuraklık eğilimlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, havzada kuraklık eğilimlerinin belirgin bir artış göstermediğini, aksine zayıf da olsa nemli koşullara doğru bir yönelimin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, kuraklık süreçlerinin yalnızca kısa süreli değişimlerle değil, uzun dönemli hidrolojik ve iklimsel süreçlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın, kuraklık izleme ve su kaynakları yönetimi açısından literatüre ve uygulamalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate drought processes, which have become increasingly evident due to the impacts of climate change, in terms of their temporal and spatial dimensions within the Lake Van Closed Basin. Drought is not merely a meteorological phenomenon; it is a complex process that directly affects the hydrological balance, water budget, ecosystem sustainability, and socio-economic activities. The study area covers the provinces of Van, Bitlis, and Ağrı. The basin, located within the boundaries of these provinces, exhibits complex topographic, orographic, and climatic characteristics. Long- term precipitation data obtained from five meteorological stations within the basin were used to represent the variability of regional climatic conditions. In the drought analysis, the Standardized Precipitation Index (SPI) and the Normalized Precipitation Index (PNI) methods were applied, while trend analyses were carried out using the Innovative Şen Method (ITA). Analyses conducted at different time scales revealed the temporal distribution of dry and wet periods. The results indicate that drought in the basin does not exhibit a continuous structure but rather occurs periodically and shows variability depending on seasons. It was determined that the effects of drought are more pronounced during summer and autumn periods. Additionally, while a fluctuating pattern is observed in the short term, more persistent drought tendencies emerge in the medium and long term. The findings reveal that drought trends in the basin do not show a significant increase; on the contrary, there is a slight tendency towards wetter conditions. In conclusion, it has been demonstrated that drought processes should be evaluated not only through short-term variations but also in conjunction with long-term hydrological and climatic processes. This study is expected to contribute to both the literature and practical applications in terms of drought monitoring and water resources management.