Sosyal bilgiler dersindeki planlarla ilgili uzman, müfettiş ve öğretmenlerin görüşü
The Point of view of specialists, inspectors and teachers about plans in social course
- Tez No: 100450
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler dersindeki yıllık, ünite ve günlük planların, uzman, müfettiş ve öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda genel bir değerlendirmesini yapmak; yine planların hazırlanması ve uygulanması konusunda eksiklerin belirlenerek, daha işlevsel, etkin ve verimli bir planlamanın nasıl yapılacağına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Veriler anket formu ile düzenlenmiştir. Anket, mevcut durumun özellikleri ile olması gereken durumun özellikleri şeklinde iki boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın evreni Kırşehir, Merkez İlçede 1999-2000 öğretim yılında görev yapan 4. ve 5. sınıf öğretmenleri, bu öğretmenleri denetleyen 14 müfettiş ve Türkiye'deki 35 alan uzmanından oluşmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde Excel ve SPSS programlarından yararlanılmıştır. Anketin güvenirliği Cronbach Alpha katsayısı hesaplanarak bulunmuştur. Araştırmada mevcut sosyal bilgiler dersinde yapılan planların genelde kısmen yeterli bulunduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlarla, öğretmen ve müfettişlerin planlarla ilgili hizmet-içi eğitimden geçirilmeleri; yıllık ve ünite planlan yerine tek bir plan yapılması; günlük plan yerine ders planına yer verilmesi; öğretmen ve öğrenci kılavuz kitaplarının hazırlanması; il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde eğitim-öğrelim kurullarının kurularak planların hazırlanması ve uygulanması konusunda okullara yardımcı olmalarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is; to make a general evaluation of annual, unit and daily plans, in social studies at 4th and 5th grades in primary school according to the point of views of specialists, inspectors and teachers; to contribute to how an effective, functional and productive planning is done, after determining the deficiencies in preparing plans and applying them. Descriptive method is used in the research. Data is arranged with enquiry form. The survey includes two dimensions, one of the which was designed to focus on“actual conditions”and the other on“idea features”of humanities classes. The universe of the research is formed from teachers at 4th and 5 th grades who has worked in center of Kırşehir between 1999-2000, 14 inspectors who control these teachers and 35 specialists in Turkey from this field. In the analysis of data, Excel and SPSS softwares was benefited from. The reliability of the enquiry is found by calculating the Cronbach Alpha's coefficient. In the research the obtained result is plans which are done in social studies are generally efficient. With the obtained results these are suggested in order to be beneficial to schools; teachers' and inspectors' being passed into in-service training, making only one plan instead of annual and unit plans, replacing daily plans with lesson plan, preparing teacher and student guide books, preparing plans with establishing city and district national education head offices and applying these plans.