Mobility, Dream and disillusionment in John Steinbeck's of Mice and Men and the Grapes of Wrath
John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar ve Gazap Üzümleri adlı romanlarındaki değişim olgusu, düşler ve hayal kırıklıkları
- Tez No: 100449
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELDAN TANRISAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET John Steinbeck Amerika'yı derinden etkileyen büyük kriz döneminin önde gelen yazarlarındandır. Doğal afetler ve değişen ekonomik koşullar nedeniyle bir çok insan yaşadığı topraklardan başka yerlere, özellikle California'ya göç etmiştir. Amerikan kültürünün temelinde yer alan batıya yöneliş olgusu göçmenlere cazip gelmiştir. Ancak büyük umutlarla batıya gelen insanlar, hiç beklemedikleri acımasız bir sömürü düzeni ve çok ilkel yaşama koşullarıyla karşılaşmışlardır. Herkesin kendi geleceğine karar verebildiği, fırsatlar ve eşitlik ortamı olarak bilinen Amerikan rüyası hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştır. Steinbeck bu dönemde yazdığı Of Mice and Men (1937) ve The Grapes of Wrath (1939) adlı eserlerinde Amerikan rüyasının ardından giden kişilerin yaşadıkları hayal kırıklığını ve göstermiş oldukları hayatta kalma mücadelesini anlatmaktadır. Of Mice and Men iki çiftlik işçisinin yaşamından trajediyle sonuçlanan üç günlük bir kesit verirken, The Grapes of Wrath daha iyi bir yaşam koşulu için California'ya gitmek üzere yola koyulan Joad ailesinin karşılaştıkları güçlükleri ve uğradıkları değişimi anlatmaktadır. Steinbeck eserlerinde, o dönemde yaşanan sosyal çatışmaları, göçmenlerin uğradıkları haksız davranışları ve mevcut düzendeki yozlaşmayı açıklıkla ortaya koymakta ve sıradan insanların verdikleri onurlu yaşam mücadelesini övmektedir. Bu tezde kendi yurdundan uzaklaşan göçmen işçilerin“ben”bilincinden“biz”bilincine nasıl ulaştıkları, karşılaştıkları güçlüklerle başa çıkmak için verdikleri mücadele, yola çıkarken kurdukları düşleri ve sonuçta uğradıkları hayal kırıklığı incelenmektedir. Tez, giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT John Steinbeck is one of the pioneer writers of the Great Depression that gravely affected America. Too many people had to move to other places but specially to California because of the natural disasters and changing economic conditions. The migrants were lured by the charm of the West which forms the basis of American culture. Migrant workers who rushed to the West with great expectations were exposed to very primitive living conditions and a ruthless exploitative system. The American Dream, which is known to be supplying self determination, equality and opportunity turns out to be an illusion. In his novels Of Mice and Men (1937) and The Grapes of Wrath (1939), Steinbeck expresses the disillusionment of the people who look for the American dream and their struggle for survival. Of Mice and Men reveals a three-day-period in the life of two migrant ranch workers which ended up with a tragedy, and The Grapes of Wrath focuses on the obstacles that the Joads confront and the developments that the Joad family undergo who set off for the road for the hope of a better life in California. In both of his novels, Steinbeck expresses the unjust treatments of the migrant workers, the social conflict of the time and the corruption of the system very courageously, and he praises the honorable struggle of these people for survival. This thesis focuses on the theme of how the uprooted migrant workers shift from“I”to“we”consciousness, their never ending struggle for survival and their dreams and disillusionments. This thesis consists of an Introduction, three main chapters and a concluding chapter.