Hristiyan ve İslam kültürlerinde Eshab-ı Kehf (Yedi uyurlar) inancı
Ashab-ı Kehf (Seven sleepers) belief in christianity and Islamdom
  1. Tez No: 100451
  2. Yazar: ÖZLEM SERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAŞAR OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu tezde, farklı kültûderin toplumsal hayatlarının ve biribirleri ile etMeşimlerinin efsane metinlerine nasıl yansıdığı, Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) efsanesi örneğinde incelenmiştir. Hıristiyanlık'ta ve İslamiyet'te efsanenin işlendiği metinler bağlamlarına yerleştirilerek bundan sonra her bir metin üzerine derinlemesine yapılacak metin analizleri için bir alt yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Hıristiyanlık'ın ilk yayıldığı dönemlerde ortaya çıktığına inanılan efsane, ilk olarak Monofizit yazında işlenmiş ve hac yolu üzerinde bulunan kült merkezi Efes aracılığıyla tüm Hıristiyan dünyasına yayılmıştır. Efsanenin Kuralda, geçmesi, onu İslam kültüründe Hıristiyanlık'a göre daha yaygın bir kült haline getirmiştir. İslami yazında sıkça işlenen, çeşitli dini gruplarca farklı anlamlar atfedilen efsanin, Sufî. literatürdeki yeri ancak tefsir tarihi içerisinde anlamlandırılabilir. Efsane, Hıristiyan ve İslam mistisizminde önemli bir yere sahiptir. Bu benzerlik kendisini kült merkezlerinde gösterir. Arap yarımadası ve Afrika'da bulunan kült merkezlerinde Mevalilik ve Monofizit hareket arasında çeşitli paralellikler ortaya çıkar. Aynı benzedik, Anadolu'daki kült merkezlerinden Sivas, Afşin ve Malatya'da da Monofizit hareket ve Anadolu Sufi geleneği arasında da görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the reflection of the social life and the interactions of different societies to the legendary texts are considered through the example of Ashab-i Kehf (Seven Sleepers) legend. By contextualizing the Islamic and Christian texts about this legend, a background for the further profound textual analisis, that to be done for each text, is aimed to be formed. The legend that is believed to turn out during the early spread of Christianity, first appears in the Monofizist literature and is spread out to all of the Christian world throuh the cult center, Efes which is on the pligramage route. The existance of the legend in Kuran, makes it a more widespread cult in the Islamic culture than it is in Christianity. In the sufi literature the place of the legend, that is frequently handled and atributed various meanings by differant religious groups, can only be understood within the“tefsir”history. The legend has an important place in the Christian and Muslim mistisizm. This similiarity shows itself in the cult centers. The cult centers in the Arabian Peninsula and Africa, there appears similar aspects between the“mewali”and monophysite movements. The same similarity is seen between the monophysite movement and“sufi”tradition, among the cult centers in Anatolia, Sivas, Afşin, Malatya.