Psikiyatri hastalarının ruh sağlığı okuryazarlığı, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve toplum entegrasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between mental health literacy, healthy lifestyle behaviors and community integration levels of psychiatric patients
- Tez No: 1004510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KAÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Psikiyatri hastalarının ruh sağlığı okuryazarlığının teşvik edilmesi, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının yaygınlaştırılması ve bu yolla ruhsal hastalıkların olumsuz etkilerinin azaltılması açısından kritik bir müdahale alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ruh sağlığı, bireylerin genel yaşam kalitesini belirleyen en kritik unsurlardan biri olmasına rağmen, toplumda bu konuya ilişkin farkındalık halen istenen düzeyde değildir. Psikiyatri hastalarının ruh sağlığı okuryazarlığı, yalnızca bireysel iyileşmelerine değil, aynı zamanda toplumla daha güçlü bağlar kurmalarına da doğrudan katkı sağlar. Sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının bu süreçteki rolü ise göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir; çünkü fiziksel ve zihinsel sağlığı koruma altına alan bu davranışlar, bireyin topluma entegrasyon sürecini de hızlandırabilir. Bu çalışmada, psikiyatri hastalarının ruh sağlığı okuryazarlığı, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve toplum entegrasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, bireylerin hem kendi yaşamlarını iyileştirme hem de toplumsal yapıyı daha sağlıklı hale getirme potansiyellerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, psikiyatri hastalarının ruh sağlığı okuryazarlığı, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve toplum entegrasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, bir eğitim ve araştırma hastanesinin psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi alan hastalar oluşturacaktır. Araştırmanın örneklemi ise dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan oluşacaktır. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOY), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) ve Toplum Entegrasyon Ölçeği (TEÖ) aracılığı ile toplanacaktır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilecektir
Özet (Çeviri)
Introduction: Promoting mental health literacy of psychiatric patients is a critical intervention area in terms of promoting healthy lifestyle behaviours and thus reducing the negative effects of mental illnesses. In addition, although mental health is one of the most critical factors determining the overall quality of life of individuals, awareness of this issue in the society is still not at the desired level. Mental health literacy of psychiatric patients directly contributes not only to their individual recovery but also to establishing stronger ties with society. The role of healthy lifestyle behaviours in this process is too important to be ignored; because these behaviours that protect physical and mental health can also accelerate the integration process of the individual into society. This study aims to examine the relationship between mental health literacy, healthy lifestyle behaviours and community integration levels of psychiatric patients and to reveal the potential of individuals to both improve their own lives and make the social structure healthier. Aim: The aim of this study was to examine the relationship between mental health literacy, healthy lifestyle behaviours and community integration levels of psychiatric patients. Material and Method: The population of the study will consist of patients receiving inpatient treatment in the psychiatry clinic of a training and research hospital. The sample of the study will consist of patients who meet the inclusion criteria and agree to participate in the study. The research data will be collected through the Descriptive Information Form, Mental Health Literacy Scale (MHLS), Healthy Lifestyle Behaviours Scale (HLSBS) and Community Integration Scale (CIS). The data obtained will be analysed by means of SPSS software