Bir Yönetişim Aktörü Olarak Yargı'nın Mega Projeler Üzerine Etkileri: Türkiye Örneği
The Effects of the Judiciary as a Governance Actor on Mega Projects: The Example of Türkiye
  1. Tez No: 1004511
  2. Yazar: RABİA BÜYÜKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Yönetişim, politika sürecinin tek merkezli niteliğini dönüştürerek aktörler temelinde çeşitlendiren bir yönetim anlayışıdır. Bu itibarla kamu aktörlerinin yanında özel sektörü, sivil toplum kuruluşlarını, halkı, medyayı ve uluslararası kuruluşları da kapsayan bir katılım zeminini mümkün kılmaktadır. Bu durum beraberinde farklı toplumsal talep ve beklentilerin dikkate alındığı bir yapı ortaya çıkarırken aynı zamanda çıkar çatışmaları ve uzlaşmazlıkları da getirmektedir. Bu noktada politika sürecinin aksaması ve karar alma mekanizmasının işlevsiz hâle gelmesi söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda herkes üzerinde bağlayıcı bir konuma sahip olan bağımsız ve tarafsız yargının rolü, önemi ve konumunun tespiti önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma“yönetişimin aktörleri arasında yargı nerede durmaktadır”sorusuna bir yanıt bulmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda yönetişimin önemli ilkeleri arasında olan hukuk devleti ilkesini merkeze alarak yönetişimin aktörler bağlamında yeniden tanımlanması ve aktörler arasında bir ayrımın yapılması gerekliliğini vurgulamaktadır. Buna göre yönetişimin aktörlerini birincil (yürütme, özel sektör ve sivil toplum), ikincil (yasama ve yargı organı) ve tamamlayıcı aktörler (halk, medya ve uluslararası örgütler vb.) şeklinde yeni bir sınıflandırma ile ifade edilmesi gerektiği düşünülmektedir. Çalışma bu yönüyle literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bunu da yönetişimin geniş uygulama alanına sahip olduğu mega projeler üzerinden ele almaktadır. Çalışmada Türkiye'de tamamlanan veya halâ devam etmekte olan 8 mega proje incelenmiştir. Mega projeler, farklı aktörler arasında çıkan uyuşmazlık ve anlaşmazlıklar ile her dönem yargıya taşınmaktadır. Temel karar verme yetkisine sahip olan yürütme, çeşitli gerekçeler ile devlet dışındaki aktörlerle karşı karşıya gelmektedir. Bu noktada yönetişimin ikincil aktörü olarak yargı, yönetişimin birincil aktörleri arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları çözüme kavuşturarak politika sürecinin sekteye uğramasının da önüne geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Governance is a management approach that transforms the single-centred nature of the policy process and diversifies it based on actors. In this respect, it enables a participation platform that includes not only public actors but also the private sector, non-governmental organisations, the public, the media and international organisations. While this situation creates a structure in which different social demands and expectations are considered, it also brings about conflicts of interest and disagreements. At this point, the policy process is disrupted, and the decision-making mechanism becomes dysfunctional. In such cases, determining the role, importance and position of the independent and impartial judiciary, which has a binding position on everyone, emerges as an important fact. This study was prepared to find an answer to the question“Where does the judiciary stand among the actors of governance?”In this context, by focusing on the principle of the rule of law, which is among the important principles of governance, it emphasises the need to redefine governance in the context of actors and to make a distinction between actors. Accordingly, it is thought that governance actors should be expressed with a new classification as primary (executive, private sector and civil society), secondary (legislative and judicial bodies) and complementary actors (public, media and international organisations, etc.). This study aims to contribute to the literature in this respect. It addresses this through mega projects where governance has a wide range of applications. In the study, 8 mega projects that were completed or are still ongoing in Turkey were examined. Mega projects are always brought to court due to disputes and disagreements between different actors. The executive branch, which has fundamental decision-making authority, is confronted with non-state actors for various reasons. At this point, the judiciary, as a secondary actor of governance, prevents the policy process from being interrupted by resolving disputes that arise between the primary actors of governance.