Diş Hekimliği Fakültesinde monoblok dental implant uygulanan hastaların demografik, klinik, radyolojik olarak değerlendirilmesi
Demographic, clinical and radiological evaluation of patients treated with monoblock dental implants in the Faculty of Dentistry
- Tez No: 1004515
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında uygulanan monoblok dental implantların üç yıllık takip süreci boyunca demografik, klinik ve radyografik parametreler açısından değerlendirilmesi ve keratinize yapışık mukoza miktarının (KYM), peri-implantitise bağlı kemik kaybı (KKM) üzerindeki potansiyel etkisinin incelenmesidir. Gereç-yöntem: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında monoblok dental implant uygulanmış ve en az üç yıldır fonksiyonda olan hastalar çalışma kapsamına alınmıştır. Hastalara ait cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, implantın yerleştirildiği çene ve bölge gibi demografik bilgiler ile plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondalanabilir cep derinliği (SCD) ve keratinize yapışık mukoza miktarı (KYM) klinik olarak kaydedilmiştir. Peri-implantitise bağlı kemik kaybı (KKM) ölçümleri ortopantomografi görüntüleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Toplam 38 hastada yer alan 157 implant değerlendirildiğinde, KYM'nın cinsiyet, yaş, çene bölgesi, sigara kullanımı, GI ve sondalanabilir cep derinliği ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.05). KKM değerlendirildiğinde ise PI ve cep derinliği ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p<0.05). KYM'nın erkeklerde, genç hastalarda, sigara kullanan bireylerde ve maksiller bölgeye yerleştirilen implantlarda daha yüksek olduğu gözlenmiştir. KYM azaldıkça GI, SCD ve KKM değerlerinin arttığı tespit edilmiştir. Sonuç: Monoblok implantların tek parça tasarımı, mikro aralık oluşumunu en aza indirerek mikrosızıntı ve plak birikimi riskini azaltmaktadır. Bu çalışma, keratinize yapışık mukoza genişliğinin peri-implant yumuşak doku sağlığı ve kemik kaybı üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bulgular, monoblok implantların uzun dönem başarısında keratinize mukoza miktarının önemli bir parametre olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate monoblock dental implants placed in the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Eskişehir Osmangazi University, over a three-year follow-up period in terms of demographic, clinical and radiographic parameters, and to investigate the potential effect of the width of keratinized attached mucosa (KAM) on periimplantitis-associated bone loss (PBL) Material and Method: Patients who received monoblock dental implants and had functional loading for at least three years were included. Demographic data (age, gender, smoking status), implant location, plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD), and the width of keratinized attached mucosa (KAM) were clinically recorded. Peri-implant bone loss (PBL) was assessed on orthopantomographic images. Collected data were analyzed using descriptive and comparative statistical methods. Results: A total of 157 implants in 38 patients were examined. KAM showed statistically significant associations with gender, age, jaw region, smoking status, GI and PD (p<0.05). PBL demonstrated a significant correlation with PI and PD (p<0.05). Higher KAM values were observed in male patients, younger individuals, smokers, and implants placed in the maxilla. Decreased KAM was associated with increased GI, PD and PBL. Conclusion: The single-piece design of monoblock implants minimizes microgap formation and reduces the risk of microleakage and plaque accumulation. The findings indicate that the width of keratinized attached mucosa significantly influences peri-implant soft tissue health and bone loss, highlighting its importance in the long-term success of monoblock dental implants.