Hidroksiapatit trombositten zengin fibrinin (HA-TZF) gingiva kaynaklı mezenkimal kök hücreler ve yara iyileşmesi üzerine etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of hydroxyapatite platelet-rich fibrin (HA-PRF) on gingiva-derived mesenchymal stem cells and wound healing
- Tez No: 970417
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDEMİR, DOÇ. DR. SEÇİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yeni bir biyomateryal olarak elde edilen HA-TZF membranın gingiva kaynaklı mezenkimal kök hücreler üzerindeki etkinliğini L-TZF ve T-TZF membranlarla karşılaştırarak değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Gingiva ve kan örnekleri sistemik olarak sağlıklı gönüllü bir erkek bireyden alındı. Kan örnekleri, cam tüpte ve nano boyutta hidroksiapatit kaplı tüpte 2700 rpm hızda 12 dakika boyunca, titanyum tüpte ise 2700 rpm hızda 20 dakika boyunca santrifüj edildiler. Elde edilen TZF pıhtıları metal bir kutuda kompresör ve metal kapak yardımıyla membran haline getirildi. TZF membranları ile 1, 3 ve 7. günlerde önceden izole ve karakterize edilmiş olan gingiva kaynaklı mezenkimal kök hücreler üzerinde canlılık, apoptoz, ELİSA, qRT-PCR deneyleri yapıldı. TZF membranların 1 ve 3 günlük salınımları ile yara iyileşmesine olan etkileri in vitro olarak incelendi. TZF membranlarının 1, 3 ve 7. günlerdeki morfolojisi SEM ile değerlendirildi. Deneyler sonucu elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: MTT analizinde 7. gün L-TZF ve HA-TZF membran içerikli grupta istatistiksel olarak anlamlı olacak bir şekilde en yüksek canlılık değer ortalamaları görüldü. Flow sitometride Anneksin-V/PI analizinde apoptoz ve nekroz yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi Yara iyileşmesi deneyinde 12. ve 24. saatte pozitif kontrol ve HA-TZF membran içerikli grupta istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha küçük bir yara yüzey alanı görüldü. Sonuç: HA-TZF membranın gingiva kaynaklı mezenkimal üzerinde sitotoksik etkisi görülmemiştir. TZF membranlar kök hücrelere karşı anti apoptotik bir etki göstermiştir. HA-TZF membran L-TZF ve T-TZF membranlara göre yara iyileşmesinde daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effectiveness of the HA-PRF membrane, a novel biomaterial, on gingiva-derived mesenchymal stem cells by comparing it with L-PRF and T-PRF membranes. Materials and Methods: Gingiva and blood samples were obtained from a systemically healthy male volunteer. Blood samples were centrifuged in glass tubes and nano-sized hydroxyapatite-coated tubes at 2700 rpm for 12 minutes, and in titanium tubes at 2700 rpm for 20 minutes. The obtained PRF clots were made into membranes in a metal box using a compressor and a metal lid. Viability, apoptosis, ELISA, and qRT-PCR experiments were performed on gingiva-derived mesenchymal stem cells, which were previously isolated and characterized, with PRF membranes on days 1, 3, and 7. The effects of the secretions of PRF membranes on days 1 and 3 on wound healing were investigated in vitro. The morphology of PRF membranes on days 1, 3, and 7 was evaluated by SEM. The data obtained as a result of the experiments were statistically analyzed. Results: In the MTT analysis, the highest average viability values were observed in the L-TZF and HA-TZF membrane-containing group on day 7 in a statistically significant manner. In the Annexin-V/PI analysis during flow cytometry, no statistically significant difference was found between the percentages of apoptosis and necrosis. In the wound healing experiment, a statistically significant smaller wound surface area was observed at 12 and 24 hours in the positive control and HA-TZF membrane-containing group. Conclusion: The HA-TZF membrane did not exhibit cytotoxic effects on gingiva-derived mesenchymal stem cells. TZF membranes demonstrated an anti-apoptotic effect against stem cells. HA-TZF membrane is more effective in wound healing compared to L-TZF and T-TZF membranes.