Kaçar dönemi konutlarında mimari süsleme ve yeniden işlevlendirme: Tahran butik otelleri üzerine bir inceleme
Architectural ornamentation and adaptive reuse in qajar era houses: A Study of boutique hotels in Tehran
- Tez No: 1004534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSUN AKYÜREK ALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kaçar dönemi konut mimarisinde yer alan mimari süslemelerin tarihî yapıların yeniden işlevlendirilmesi sürecinde nasıl etkilendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında İran'ın Tahran kentinde bulunan ve Kaçar dönemine tarihlenen üç tarihî konutun butik otele dönüştürülmesi örnekleri ele alınmıştır. Pehlevan Rezaz, Fâmurî ve Nizamiye Butik Otelleri üzerinden yürütülen analizlerde mimari süslemelerin korunma durumu, mekânsal dağılımı, biçimsel özellikleri ve uygulama teknikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel analiz yöntemi benimsenmiş; seçilen yapılar yerinde gözlem, görsel belgeler ve literatür verileri doğrultusunda incelenmiştir. Analiz sürecinde tuğla işçiliği, ahşap elemanlar, alçı süslemeler, çini kaplamalar, ayna işçiliği ve duvar resimleri değerlendirilmiştir. Bulgular, yeniden işlevlendirme sürecinin mimari süslemeler üzerinde farklı düzeylerde etkiler yarattığını göstermektedir. Özellikle yapının taşıyıcı sistemiyle bütünleşen tuğla ve bazı çini süslemeleri daha yüksek oranda korunurken, iç mekân süslemelerinin müdahalelerden daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, mimari süslemelerin korunmasının işlevsel ve mekânsal kararlarla doğrudan ilişkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how architectural ornamentation found in Qajar-period residential architecture are affected during the adaptive reuse process of historic buildings. Within the scope of the research, three historical houses located in Tehran, Iran, dating back to the Qajar period and converted into boutique hotels, were examined. Analyses conducted on the Pehlevan Rezaz, Fâmurî, and Nizamiye Boutique Hotels comparatively evaluate the conservation status, spatial distribution, formal characteristics, and technical continuity of architectural ornamentation. A qualitative analysis method was adopted in the study, and the selected buildings were examined through on-site observation, visual documentation, and literature review. In the analysis process, architectural ornamentation including brickwork, wooden elements, plaster ornaments, tile coverings, mirror work, and wall paintings were evaluated. The findings indicate that the adaptive reuse process creates different levels of impact on architectural ornamentation. In particular, brickwork and certain tile decorations integrated into the structural system have been preserved to a greater extent, whereas interior surface ornamentation have been more affected by interventions. The results demonstrate that the preservation of architectural ornamentation is closely related to functional and spatial decisions within adaptive reuse practices.