Düşük ışık koşulundaki hiperspektral görüntülerin öz denetimli olarak iyileştirilmesi
Self-supervised low-light hyperspectral image enhancement
  1. Tez No: 1004560
  2. Yazar: MAHMUT ESAT DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ESEN YÜKSEL ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Düşük ışıklı hiperspektral görüntülerdeki (HSG) yüksek gürültü ve bozulmuş spektral imzalar, gözetim, çevresel izleme ve uzaktan algılama gibi kritik görevlerdeki başarımı düşürebilmektedir. Eşleştirilmiş normal/düşük ışık HSG'lerinin toplanması genellikle uygulanabilir olmadığından, bu tezde düşük ışık HSG iyileştirmesi için ilk öz denetimli yöntem olan SS-HSLIE geliştirilmiştir. Önerilen Retinex teorisi temelli kademeli ağ, (i) bir girdi HSG'sini yansıma ve aydınlatma bileşenlerine ayrıştırmakta ve (ii) aydınlatmayı uzamsal bağlamı modelleyen bir dönüştürücü (transformer) modülü ile iyileştirmektedir. Geliştirilen fizik temelli kayıp fonksiyonları ile modelin hiperspektral görüntüleme sistemlerinin karakteristik özelliklerini dikkate alarak optimize olması sağlanmaktadır. Fourier spektrum kayıp fonksiyonu, görüntüdeki yüksek frekanslı ayrıntıları korurken gürültüyü azaltmakta; spektral düzgünlük (smoothness) kayıp fonksiyonu ise bantlar arası tutarlılığı korumaktadır. Yalnızca düşük ışık verileri üzerinde eğitilen SS-HSLIE, malzemeye özgü spektrumları başarılı bir şekilde korurken daha parlak, daha temiz HSG'ler sunarak benzer görüntü iyileştirme çalışmalarına nispeten önemli ölçüde daha iyi performans göstermektedir. Önerilen yaklaşım, sınırlı aydınlatma koşulları altında çalışan gerçek dünya uygulamaları için ölçeklenebilir ve pratik bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Low-light hyperspectral images (HSIs) suffer from reduced visibility, amplified noise, and distorted spectral signatures, which compromise critical downstream tasks in surveillance, environmental monitoring, and remote sensing. Because collecting paired normal/low-light HSIs is often impractical, in this dissertation the first self-supervised framework for low-light HSI enhancement, SS-HSLIE, is introduced. Guided by Retinex theory, the cascaded network (i) decomposes an input HSI into reflectance and illumination maps and (ii) refines the illumination with a Transformer module that models global spatial context. Two physics-aware losses further steer learning: a Fourier spectrum loss that removes noise while protecting high-frequency details, and a spectral smoothness loss that preserves inter-band consistency. Trained solely on unpaired low-light data, SS-HSLIE substantially outperforms recent unsupervised baselines on a benchmark, delivering brighter, cleaner HSIs while faithfully preserving material-specific spectra. The proposed approach presents a scalable and practical solution for real-world applications that operate under limited illumination conditions.