Işık ve gölge konusundaki öğrenci başarısının farklı ölçme teknikleri ile ölçülmesinin öğrenme stili, okul türü ve cinsiyet değişkenleri açısından incelenmesi
An investigation of student' achievement in light and shadow with different measurement techniques in terms of learning style, school type and gender variables
  1. Tez No: 594026
  2. Yazar: ÖMER ILICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR KANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, farklı ölçme teknikleri temelinde, 10. sınıf lise öğrencilerinin ışık ve gölge konularındaki başarıları üzerine öğrenme stilleri, okul türü ve cinsiyet değişkenlerinin etkisi incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli göre yürütülen araştırmanın evrenini 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesindeki üç farklı okul türündeki (Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) 35 lisede öğrenim gören toplam 7137 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem ise bu evrenden rasgele tabakalı örnekleme yöntemiyle her okul türünden seçilen ikişer adet okul türünde okuyan ve evrenin yaklaşık %10'una karşılık gelen toplam 815 (397 kız, 418 erkek) 10. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin ışık ve gölge konularındaki başarıları; Wosilait, Heron, Shaffer ve McDermott (1998) tarafından geliştirilen test maddeleri kullanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan (açık uçlu test, çoktan seçmeli test ve yapılandırılmış iletişim gridi testi) şeklinde üç farklı ölçme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek için Kolb ve Kolb (2005) tarafından geliştirilen“Öğrenme Stili Envanteri”uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerin yanı sıra yordamsal testler (Friedman Testi, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi) kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğrencilerin farklı ölçme tekniklerindeki başarıları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Öğrenciler en yüksek puan ortalamasını yapılandırılmış iletişim gridi testinden, en düşük puan ortalamasını ise açık uçlu testlerden elde etmişlerdir. Öğrencilerin cinsiyetleri ile farklı ölçme tekniklerindeki başarıları arasında anlamlı farklılıklar olduğu; erkek öğrencilerin başarılarının açık uçlu testlerde, kız öğrencilerin ise yapılandırılmış iletişim gridi testlerinde istatistiksel olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile farklı ölçme tekniklerinden elde ettikleri puan ortalamaları arasında da anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Tüm ölçme tekniklerinde değiştiren stildeki öğrencilerin en düşük puan ortalamasına sahip olduğu görülürken açık uçlu testlerde ayrıştıran ve yerleştiren stildeki öğrencilerin puan ortalamaları değiştiren stildeki öğrencilerin puan ortalamalarından, çoktan seçmeli testlerde ise ayrıştıran ve özümseyen stildeki öğrencilerin puan ortalamaları değiştiren stildeki öğrencilerin puan ortalamalarından anlamlı olarak farklıdır. Yapılandırılmış iletişim gridi testinde ise öğrencilerin öğrenme stilleriyle test puanı ortalamaları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Öğrencilerin öğrenim gördüğü okul türü ile farklı ölçme tekniği arasında da anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Buna göre üç ölçme tekniğinde de Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerin test puanı ortalamaları Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerin puan ortalamalarından anlamlı olarak yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of learning styles, school type and gender variables on the conceptual understanding of 10th grade high school students about light and shadow issues were examined based on different measurement techniques. The universe of the study, which was conducted according to the correlational survey model, was 7137 students studying in 35 different high schools in three different school types (Anatolian High School, Anatolian Imam Hatip High School, Vocational and Technical Anatolian High School) in Keçiören district of Ankara city in 2018-2019 academic year. The sample consisted of 815 (397 females, 418 males) 10th grade students from two different school types selected by random stratified sampling method, corresponding to approximately 10% of the universe. The students' conceptual understanding of light and shadow issues was determined using three different measurement techniques, which were prepared by the researcher using the test items developed by Wosilait, Heron, Shaffer and McDermott (1998) (open-ended test, multiple choice test and structured communication grid test). In addition, the Learning Style Inventory developed by Kolb and Kolb (2005) was applied to determine the students' learning styles. The data obtained from the study were analyzed with statistical package program on computer. In addition to descriptive statistics, procedural tests (Friedman Test, Kruskal Wallis Test, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test) were used to analyze the data. As a result of the analysis of the data, it was seen that there were significant differences between the students' conceptual understanding in different measurement techniques. Students obtained the highest mean score from the structured communication grid test and the lowest mean score from the open-ended tests. There were significant differences between students' gender and conceptual understanding of different measurement techniques; It was found that the conceptual understanding of male students was statistically higher in open-ended tests and female students in structured communication grid tests. Significant differences were also found between the learning styles of the students and the mean scores obtained from different measurement techniques. It was observed that diverger-style students had the lowest average score in all measurement techniques, the mean scores of converger and accommodator-style students in open-ended tests were significantly different from the mean scores of diverger-style students and mean scores of the students in the converger and assimilator style were significantly different from the mean scores of the students in the diverger style in multiple choice tests. In the structured communication grid test, there was no significant difference between students learning styles and the mean test score. There was also a significant difference between the school type and the different measurement techniques. Accordingly, the mean test scores of the students studying at Anadolu High School are significantly higher than the mean scores of the students studying at Anatolian Imam Hatip High School and Vocational and Technical Anatolian High School in all three measurement techniques.