Marka şehir olgusu bağlamında Yalova ili üzerine bir tanıtım filmi“Saklı Cennet Yalova”
A promotional film on Yalova province in the context of the brand city phenomenon:“Hidden Paradise: Yalova”
  1. Tez No: 1004614
  2. Yazar: MUSA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKOVA HAVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, marka şehir olgusu çerçevesinde Yalova ilinin görsel anlatı yoluyla nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temelini, bu tez kapsamında üretilen ve 26 dakika 20 saniye uzunluğundaki Yalova İli Tanıtım Filmi:“Saklı Cennet: Yalova”adlı tanıtım belgeseli oluşturmaktadır. Belgesel film, Yalova'nın termal kaynakları, doğal çevresi, tarihsel sürekliliği, üretim ve kalkınma dinamikleri ile akademik yapısı üzerinden kentin kimliğini bütüncül bir anlatı içinde ele almaktadır. Araştırma, marka şehir kavramı, kent kimliği, görsel iletişim ve göstergebilim kuramsal çerçevesi doğrultusunda yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; belgesel film, göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bu kapsamda filmde yer alan su, şifa, zaman, mekân, üretim ve bilgi temsilleri, kent kimliğinin inşasında kullanılan temel göstergeler olarak değerlendirilmiştir. Görsel anlatı; röportajlar, mekânsal temsiller ve anlatı dili üzerinden Yalova'nın marka şehir kimliğinin nasıl kurulduğu bağlamında analiz edilmiştir. Tez çalışması, tanıtım filmlerinin yalnızca turistik bir sunum aracı değil; aynı zamanda kent belleğini görünür kılan ve yerel kimliği güçlendiren önemli bir görsel iletişim aracı olduğunu ortaya koymaktadır.“Saklı Cennet: Yalova”belgeseli, Yalova'nın tarihsel sürekliliğini, doğal ve kültürel değerlerini ve sürdürülebilir kalkınma yaklaşımını bütüncül bir anlatı içerisinde sunarak kentin marka değerine katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışma, belgesel filmlerin marka şehir stratejilerindeki rolünü görünür kılması bakımından hem akademik hem de uygulamalı bir örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the province of Yalova is represented through visual narration within the framework of the brand city phenomenon. The core of the study is the promotional documentary entitled Promotional Film of Yalova Province:“Hidden Paradise: Yalova”produced as part of this thesis and having a duration of 26 minutes and 20 seconds. The documentary presents Yalova's urban identity through a holistic narrative by focusing on its thermal resources, natural environment, historical continuity, production and development dynamics, and academic structure. The research is grounded in the theoretical framework of brand city, urban identity, visual communication, and semiotics. A qualitative research approach was adopted, and the documentary film was analyzed using the semiotic analysis method. In this context, representations of water, healing, time, space, production, and knowledge were examined as key indicators in the construction of urban identity. Through visual narration, interviews, spatial representations, and voice-over discourse, the study analyzes how Yalova's brand city identity is constructed and communicated. The thesis demonstrates that promotional films are not merely tools for touristic presentation, but also significant visual communication instruments that document urban memory and strengthen local identity. The documentary“Hidden Paradise: Yalova”contributes to the city's brand value by presenting Yalova's historical continuity, natural and cultural assets, and sustainable development approach within an integrated narrative structure. In this respect, the study offers both an academic and applied example by highlighting the role of documentary films in brand city strategies.