IMO otonom gemi derecelerinin farklı boyutlarda karşılaştırmalı analizi ve ideal otonom gemi derecesi seçimi için bir model önerisi
Comparative analysis of IMO autonomous ship degrees in different dimensions and a model proposal for selection of ideal autonomous ship degree
  1. Tez No: 1004640
  2. Yazar: MEHMET ALİ VAHDET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ FIŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından tanımlanan Otonom Gemi Seviyeleri (Maritime Autonomous Surface Ships – MASS 1, 2, 3 ve 4), Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleriyle kapsamlı biçimde değerlendirilerek en uygun otonomluk düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Değerlendirme süreci; maliyet, emniyet ve güvenlik, teknik yeterlilik ile sosyal etkiler olmak üzere dört ana kriter altında yapılandırılmış ve bu kriterlere bağlı alt ölçütlerle detaylandırılmıştır. Kriter ağırlıkları, belirsizlik içeren uzman yargılarını dikkate alan Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (BAHP) ile hesaplanmış; alternatiflerin önceliklendirilmesi ise Gri İlişki Analizi (GRA) ve Ağırlıklı Toplam ve Çarpım Yöntemi (WASPAS) ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, tüm yöntemlerde tam otonom seviyeyi temsil eden MASS 4'ün tüm kriterler göz önünde tutulduğunda günümüzde en uygun seçenek olarak öne çıktığını göstermektedir. Kriter önem derecelerine bakıldığında, emniyet ve güvenlik unsurunun %33,7 ile en kritik faktör olduğu görülmüş; bunu maliyet (%31,6), teknik kriterler (%23,6) ve sosyal boyutlar (%11,1) izlemiştir. Alt kriter düzeyinde ise siber güvenlik tehditleri, yatırım ve bakım maliyetleri, sistem sürdürülebilirliği ve personel eğitimi gibi faktörler belirleyici olmuştur. Sonuç olarak, otonom denizcilik teknolojilerinin yaygınlaştırılmasında yalnızca teknik uygunluk değil, aynı zamanda güvenlik, ekonomik verimlilik ve toplumsal kabul gibi çok boyutlu parametrelerin birlikte ele alınması gerektiği ortaya konmuştur. Bu bağlamda çalışma, karar vericiler için stratejik düzeyde yön gösterici bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically evaluate the levels of Maritime Autonomous Surface Ships (MASS 1, 2, 3, and 4), as defined by the International Maritime Organization (IMO), through Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods to determine the most appropriate level of autonomy. The assessment is structured around four main criteria, cost, safety and security, technical adequacy, and social impact, and is further detailed through relevant sub-criteria. The weights of the criteria were determined using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP), which incorporates expert judgment under uncertainty. The alternatives were ranked using the Grey Relational Analysis (GRA) and the Weighted Aggregated Sum Product Assessment (WASPAS) methods. The findings indicate that, across all applied methods, MASS 4, representing full autonomy, emerges as the most appropriate option at present, when all evaluation criteria are considered. Among the criteria, safety and security were found to be the most critical factor (33.7%), followed by cost (31.6%), technical aspects (23.6%), and social considerations (11.1%). At the sub-criterion level, cybersecurity risks, investment and maintenance costs, system maintainability, and training requirements played significant roles in shaping the results. In conclusion, the study highlights that the adoption of autonomous maritime technologies should not be guided solely by technological feasibility but must also consider safety, cost-effectiveness, and societal acceptance. The findings provide a scientifically grounded basis for policymakers and stakeholders in developing strategic roadmaps for future maritime autonomy.