Matematik öğretmenleri ve matematik öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik tutumlarının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the attitudes of mathematics teachers and preservice mathematics teachers towards sustainable development goals
  1. Tez No: 1004639
  2. Yazar: GAYE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BOZKURT YOUSEF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmenleri ile matematik öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik tutumlarını incelemek ve her iki grubun tutumlarını karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Sürdürülebilir kalkınma, eğitim sistemlerinin yalnızca teorik bilgi değil, aynı zamanda sürdürülebilir yaşam biçimlerini destekleyen fikir ve becerileri de kazandırması gerektiğini varsaymaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının bu konudaki tutumları, öğrencilerin sürdürülebilir kalkınma farkındalık düzeylerini doğrudan etkileyebilmektedir. Çalışmada, Z Kuşağı öğretmen adayları ile deneyimli matematik öğretmenlerinin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) yönelik bilgi düzeyleri, tutumları, bilgi edinme kaynakları ve tutumları; anket ve görüşme yoluyla incelenmiştir. Araştırmada karma yöntem kullanılmış olup, yakınsak paralel desen tercih edilmiştir. Nicel boyutta 154 matematik öğretmen adayı ve 53 öğretmen, nitel boyutta ise 25 öğretmen adayı ve 11 öğretmen ile çalışma yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak nicel araştırma için Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Sürdürülebilir Kalkınma ile Kalkınma Göstergelerini Eşleştirme Ölçeği ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Ulaşılma Düzeyi Ölçekleri; nitel araştırma için ise araştırmacı tarafından geliştirilen Matematik Öğretmenleri ve Adaylarının SKA'ya Yönelik Görüş Formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmen adayları ile öğretmenlerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik eğitim tutumlarında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Araştırmanın, eğitimde sürdürülebilir kalkınma farkındalığını artırmaya yönelik geliştirilecek stratejilere katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca çalışma, öğretmen yetiştirme programlarında sürdürülebilir kalkınma bilincinin daha sistematik bir biçimde ele alınmasına ilişkin öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and comparatively analyze the attitudes of pre-service and experienced mathematics teachers towards education for sustainable development. Sustainable development emphasizes that education systems should foster not only theoretical knowledge but also skills and attitudes that support sustainable lifestyles. Accordingly, the attitudes of teachers and teacher candidates directly influence students' awareness of sustainable development. The study investigates the knowledge levels, information sources, and attitudes of Generation Z pre-service teachers and in-service mathematics teachers regarding the Sustainable Development Goals (SDGs), using both surveys and interviews. A convergent parallel mixed-methods design was adopted to obtain in-depth and comprehensive results. The quantitative part of the study was conducted with 154 pre-service mathematics teachers and 53 in-service teachers, while the qualitative part included 25 pre-service teachers and 11 teachers. Quantitative data were collected using the Sustainable Development Attitudes Scale, the Sustainable Development and Development Indicators Matching Scale and the Sustainable Development Goals Achievement Level Scales; whereas qualitative data were obtained through the Mathematics Teachers' and Candidates' Views on SDG Form developed by the researcher. The findings revealed significant differences between the attitudes of pre-service teachers and in-service teachers towards education for sustainable development. The results are expected to contribute to the development of strategies aimed at increasing awareness of sustainable development in education. Furthermore, the study offers policy recommendations to ensure that sustainability consciousness is addressed more systematically in teacher education programs.