Genital akıntı şikayeti olan hastaların enfeksiyon etkenlerinin sıklığının saptanması
Determination of the frequency of infectious agents in patients with complaints of genital discharge
  1. Tez No: 1004659
  2. Yazar: ESRA DAĞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, kadınlarda önemli morbiditeye yol açabilen ve sıklıkla asemptomatik ya da nonspesifik klinik bulgularla seyretmeleri nedeniyle tanısal güçlükler içeren önemli halk sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, genital enfeksiyon ön tanısı ile laboratuvara gönderilen klinik örneklerde enfeksiyon etkenlerinin multipleks gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, genital enfeksiyon ön tanısı ile mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen toplam 48 kadın hastaya ait vajinal ve/veya servikal örnekler dâhil edilmiştir. Bu örneklerin 8'i gebelerden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen 40 hastanın yaş ortalaması yaklaşık 34,50 ± 7,75 olup, minimum yaş 19, maksimum yaş 65'tir. 8 gebenin yaş ortalaması ise yaklaşık 33,75 ± 7,75'dir. Örneklerde bakteriyel, fungal, paraziter ve viral etkenlerin varlığı multipleks PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Olguların %58,3'ü 30–39 yaş grubunda, %25'i 30 yaş altında, %14,6'sı 40–49 yaş grubunda ve %2,1'i 50 yaş ve üzeri grupta yer almaktadır. Hastalar birden fazla semptom bildirmiş olup toplam 90 semptom kaydedilmiştir. En sık bildirilen semptom akıntı (%56,3) olurken, bunu yanma+peynir kesiği görünümlü akıntı (%31,3), idrarda yanma (%16,7) ve akut sistit izlemiştir. Gebelikle ilişkili semptomlar ayrıca değerlendirildiğinde, olgularda en sık görülen semptom akıntı (%27,1) olurken, bunu pelvik ağrı (%12,5), memede ağrı ile birlikte akıntı, anemi (%4,2) izlemiştir. Multipleks gerçek zamanlı PCR analizleri sonucunda, 48 hastanın 20'sinde (%41,7) en az bir genital enfeksiyon etkeni saptanmış, 28 hastada (%58,3) ise çalışılan patojenler açısından negatif sonuç elde edilmiştir. Pozitif örnekler arasında en sık saptanan etken Candida albicans (%22,92; n=11) olup, bunu Ureaplasma spp. (%8,33; n=4) ve Chlamydia trachomatis (%2,08; n=1) izlemiştir. Ko-enfeksiyon oranı %8,33 (n=4) olarak belirlenmiş; Ureaplasma spp. + HSV-2, Ureaplasma spp. + Candida albicans ve Mycoplasma spp. + Ureaplasma spp. + Candida albicans birliktelikleri saptanmıştır. Yaş gruplarına göre PCR pozitiflik oranları incelendiğinde en yüksek oran %46,43 ile 30–39 yaş grubunda bulunmuştur. Ancak yaş grupları ile PCR sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (χ²=1,47; p=0,689). Benzer şekilde, yaş grupları ile saptanan spesifik etkenler ve ko-enfeksiyonlar arasında da anlamlı ilişki bulunmamıştır (χ²=9,09; p=0,695). Sonuç olarak, genital enfeksiyon şüphesi olan kadın hastalarda multipleks gerçek zamanlı PCR yöntemi ile kayda değer oranda etken saptanmış olup en sık izole edilen patojen Candida albicans olmuştur. Yaş grupları ile enfeksiyon varlığı ve etken dağılımı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamakla birlikte, 30–39 yaş grubunda pozitiflik oranının görece yüksek olması dikkat çekicidir. Multipleks PCR yönteminin genital enfeksiyonların hızlı, duyarlı ve güvenilir tanısında etkili olduğu ve klinik yönetimde önemli katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sexually transmitted infections (STDs) are among the significant public health problems in women, causing considerable morbidity and often presenting with asymptomatic or non-specific clinical findings, leading to diagnostic difficulties. This study aimed to identify infectious agents in clinical samples sent to the laboratory with a preliminary diagnosis of genital infection using the multiplex real-time polymerase chain reaction (PCR) method. A total of 48 vaginal and/or cervical samples from female patients sent to the microbiology laboratory with a preliminary diagnosis of genital infection were included in the study. Eight of these samples were from pregnant women. The average age of the 40 patients included in the study was approximately 34.50 ± 7.75, with a minimum age of 19 and a maximum age of 65. The average age of the 8 pregnant women was approximately 33.75 ± 7.75. The presence of bacterial, fungal, parasitic, and viral agents in the samples was investigated using the multiplex PCR method. 58.3% of the cases were in the 30–39 age group, 25% were under 30, 14.6% were in the 40–49 age group, and 2.1% were 50 years and older. Patients reported more than one symptom, and a total of 90 symptoms were recorded. The most frequently reported symptom was discharge (56.3%), followed by burning and cottage cheese-like discharge (31.3%), burning during urination (16.7%), and acute cystitis. When pregnancy-related symptoms were also evaluated, the most common symptom in the cases was discharge (27.1%), followed by pelvic pain (12.5%), breast pain with discharge, and anemia (4.2%). As a result of multiplex real-time PCR analyses, at least one genital infection agent was detected in 20 of 48 patients (41.7%), while 28 patients (58.3%) had negative results for the pathogens studied. Among positive samples, the most frequently detected pathogen was Candida albicans (22.92%; n=11), followed by Ureaplasma spp. (8.33%; n=4) and Chlamydia trachomatis (2.08%; n=1). The co-infection rate was determined as 8.33% (n=4); Ureaplasma spp. + HSV-2, Ureaplasma spp. + Candida albicans, and Mycoplasma spp. + Ureaplasma spp. + Candida albicans co-infections were detected. When PCR positivity rates were examined according to age groups, the highest rate was found in the 30–39 age group with 46.43%. However, no statistically significant relationship was found between age groups and PCR results (χ²=1.47; p=0.689). Similarly, no significant relationship was found between age groups and the specific pathogens and co-infections detected (χ²=9.09; p=0.695). In conclusion, a significant number of pathogens were detected in female patients suspected of genital infections using the multiplex real-time PCR method, with Candida albicans being the most frequently isolated pathogen. Although there was no statistically significant relationship between age groups and the presence of infection and the distribution of pathogens, the relatively high positivity rate in the 30–39 age group is noteworthy. It is thought that the multiplex PCR method is effective in the rapid, sensitive, and reliable diagnosis of genital infections and can make an important contribution to clinical management.