15-49 yaş arası kadınlarda genital hijyen davranışlarının ürogenital sistem semptomları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between genital hygiene behaviors and urogenital system symptoms in women between 15-49 years of age
- Tez No: 843770
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. SÜNDÜS GÖRÜKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: 15-49 yaş arası kadınlarda genital hijyen davranışlarının ürogenital sistem semptomları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel tipte anket çalışmasıdır. Çalışma S.B.Ü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 15-49 yaş arası kadınlardan, 01.06.2023-30.06.2023 tarihleri arasında herhangi bir sebeple başvuran ve dışlama ölçütlerini taşımayan 340 gönüllü ile yapılmıştır. Anket formu; sosyo-demografik soruları, jinekolojik ve obstetrik öyküyü, genital hijyene ilişkin uygulamaları, son 1 yıl içinde yaşanan üriner ve genital sisteme ait yakınmaları, genital hijyene ilişkin bilgi durumunu ve Nazan Karahan tarafından sunulan Genital Hijyen Davranışları Ölçeği (GHDÖ)'ni içermektedir. GHDÖ; Genel Hijyen Alışkanlıkları (GHA), Adet Hijyeni Alışkanlıkları (AHA) ve Anormal Bulgu Farkındalığı (ABF) olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between genital hygiene behaviors and urogenital system symptoms in women aged 15-49 years. Materials and Methods: It is a single-center, cross-sectional survey study. The study was conducted with 340 volunteers who applied for any reason between 01.06.2023-30.06.2023 and who did not meet the exclusion criteria among women aged 15-49 years registered to S.B.Ü Haseki Training and Research Hospital Gaziosmanpaşa Education Family Health Center. The questionnaire form included socio-demographic questions, gynecological and obstetric history, practices related to genital hygiene, urinary and genital complaints experienced in the last 1 year, knowledge about genital hygiene and Genital Hygiene Behaviors Scale (GHBS) presented by Nazan Karahan. GHBS consists of three sub-dimensions: General Hygiene Habits (GHH), Menstrual Hygiene Habits (MHH) and Abnormal Finding Awareness (AFA). SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis.