The effects of twice displacement on Palestinian refugees: The case of migration from Syria to Türkiye
Filistinli mülteciler üzerindeki iki kez yerinden edilmenin etkileri: Suriye'den Türkiye'ye göç örneği
- Tez No: 1004673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN MUZAFFER BÖLME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2011 sonrası Suriye'den Türkiye'ye gelen Filistinli mülteciler örneği üzerinden tekrar eden zorunlu yerinden edilmenin hukuki ve toplumsal sonuçlarını incelemektedir. Çalışma, ev sahibi devlet politikalarının karşılaştırılmasının ötesine geçerek,ikinci kez yerinden edilmenin ulusal sığınma rejimleriyle tek başına açıklanamayacak kümülatif hukuki kırılganlık ve toplumsal güvencesizlik ürettiğini savunmaktadır. Araştırma, on derinlemesine yarı yapılandırılmış mülakat verisine dayanarak, Suriye'deki önceki mültecilik deneyiminin Türkiye'deki koruma rejimi içindeki deneyimleri nasıl şekillendirdiğini analiz etmektedir. Suriye iç savaşı öncesinde Filistinliler vatandaşlık hakkı olmaksızın eğitim, sağlık ve istihdama erişim sağlayan koşullu bir kapsanma modeli içinde yaşamaktaydı. Savaşın başlaması bu görece istikrarlı yapıyı sona erdirmiş ve ikinci bir zorunlu göç sürecini başlatmıştır. Türkiye'de ise Filistinliler parçalı hukuki sınıflandırmalar, belirsiz koruma statüleri ve haklara erişimde tutarsızlıklarla karşılaşmıştır. Çalışma, ikinci yerinden edilmenin yalnızca hukuki statüyü değiştirmediğini; aynı zamanda belirsizliği artırdığını, sosyal ağları zayıflattığını ve aidiyet algısını yeniden şekillendirdiğini göstermektedir. Yerinden edilmeyi tekil bir olay değil, kümülatif bir süreç olarak kavramsallaştıran bu tez, zorunlu göç literatürüne ve çağdaş sığınma rejimlerindeki koruma boşluklarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal and social consequences of repeated forced displacement through the case of Palestinian refugees who were displaced from Syria to Türkiye after 2011. Moving beyond a comparative analysis of host-state policies, the study advances the argument that twice displacement generates cumulative forms of legal precarity and social vulnerability that cannot be explained solely by national asylum frameworks. Drawing on qualitative data collected through ten in-depth semi-structured interviews, the research analyzes how prior refugeehood in Syria shaped Palestinians' subsequent experiences within Türkiye's protection regime. Before the Syrian civil war, Palestinians in Syria experienced a form of conditional inclusion that granted access to education, employment, and healthcare without full citizenship. The outbreak of the war disrupted this relatively stable arrangement and triggered a second displacement. Upon arrival in Türkiye, Palestinians encountered fragmented legal categorization, ambiguous protection status, and inconsistent access to rights. The study demonstrates that the second displacement not only altered their legal status but also intensified uncertainty, disrupted social networks, and reshaped perceptions of belonging. By conceptualizing displacement as a cumulative process rather than a singular event, the thesis contributes to the literature on forced migration, Palestinian refugeehood, and protection gaps within contemporary asylum regimes. It highlights how repeated uprooting produces layered vulnerabilities that transcend differences between national policy contexts.