Diyabetik ayak okulunun duyu, denge ve alt ekstremite biyomekanikleri üzerine etkileri
Effects of diabetic foot school on sensation, balance and lower extremity biomechanics
  1. Tez No: 913588
  2. Yazar: BÜŞRA KALKAN BALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, diyabetik ayak hastalarında hastalığın ilerleyişini önlemek amacıyla Diyabetik Ayak Okulu oluşturmak ve bu eğitimin bireylerde duyu, denge ve alt ekstremite biyomekanikleri ve diyabet yönetimi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 40-70 yaş arası 24 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak tedavi grubu ve kontrol grubu şeklinde iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu sekiz hafta boyunca haftada bir gün Diyabetik Ayak Okulunda eğitim alırken, tedavi grubu sekiz hafta boyunca haftada bir defa Diyabetik Ayak Okulu eğitimi aldı ve haftada iki defa yüz yüze ve bir defa çevrim içi telerehabilitasyon yöntemiyle birebir ayak egzersiz eğitimi aldı. Katılımcıların her hafta eğitim öncesi ve sonrası görsel analog skalası ile ağrı şiddetleri değerlendirilirken, sekiz haftalık eğitim öncesi ve sonrası nöropatik ağrı anketi ağrı duyuları, monofilament ile plantar basınç, diyapozon ile vibrasyon, dijital inklinometre ile propriyosepsiyon duyuları, el dinanometresi ile kas kuvvetleri, merdiven inip çıkma testi ile alt ekstremite güçleri, kalk yürü testi ve fonksiyonel uzanma testi ile dengeleri, yürüyüş sensörü kullanılarak yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri, ayak altı taban basınç ölçüm cihazı ile pedobarografik ölçümleri ve“diyabetik ayak bakım davranış ölçeği”,“diyabetik ayak bilgi ölçeği”ve“diyabetik ayak bakımı öz etkililik anketi”ile diyabetik ayak hakkında bilgileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish a Diabetic Foot School to prevent the progression of the disease in diabetic foot patients and to compare the effects of this education on sensory perception, balance, and lower extremity biomechanics in individuals. A total of 24 participants aged between 40 and 70 were included in our study. The participants were randomly divided into two groups: the treatment group and the control group. The control group attended Diabetic Foot School sessions once a week for eight weeks, while the treatment group participated in Diabetic Foot School sessions once a week for eight weeks and additionally received individual foot exercise training twice a week in-person and once a week via online telerehabilitation. Each week, participants' pain severity was assessed before and after the sessions using the Visual Analog Scale. Additionally, various parameters were evaluated before and after the eight-week program: neuropathic pain using the Neuropathic Pain Questionnaire, plantar pressure with a monofilament, vibration sensation with a tuning fork, proprioception with a digital inclinometer, muscle strength with a hand dynamometer, lower extremity strength with the stair climb test, balance with the Timed Up and Go test and the Functional Reach Test, and gait spatiotemporal characteristics using a gait sensor. Pedobarographic measurements were conducted with a foot pressure measurement device.