Bahriyelerin teknolojik dönüşüm çağında Amerikan ve Rus deniz güçlerinin yükselişi 1853-1882
The rise of American and Russian seapower in the age of naval-technological transformation 1853-1882
  1. Tez No: 1004680
  2. Yazar: EMİR YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
19. yüzyılın ortası, deniz silahları teknolojisinde devrimsel yeniliklere şahit oldu. 16. yüzyıldan beri ana silah platformunu oluşturan yelkenli kalyon, sanayi devriminin sonucunda yerini buhar makinesiyle çalışan zırhlı gemiye bırakarak tarih sahnesinden çekildi. Savaş gemileri artık metalden bir gövdeyle inşa ediliyor; çapı, menzili ve yıkıcılığı yelken çağına göre katbekat artmış yeni nesil toplarla silahlandırılıyorlardı. Bir o kadar önemli bir diğer gelişme, elektrik, kimya ve malzeme bilimi alanlarındaki gelişmeler sayesinde modern sualtı savaşı silahlarıyla usullerinin doğuşuydu. Bu iki ana gelişme çizgisi, ilk olarak Kırım Savaşı (1853-1856) sırasında kuvveden fiile çıktı. Kırım'da deneysel aşamada kalan bu teknolojik dönüşüm, topyekûn savaş koşulları içinde kitleselliğe Atlantik'in karşı kıyısında, Amerikan İç Savaşı esnasında kavuştu. Köleci Güney eyaletleriyle hür emeğin savunucusu Kuzey eyaletlerini ölümcül bir çatışmada karşı karşıya getirerek Amerika Birleşik Devletleri'ni parçalayan İç Savaş, 19. Yüzyılın muhtemelen en önemli olayı ve endüstriyel savaşın karada ve denizde ilk örneğiydi. Federal donanmayı elinde tutan Kuzey, bütün Güney sahillerini abluka stratejisini belirledi. Güney eyaletlerinin kurduğu Konfederasyon, cevap verecek bir donanmadan tamamen yoksun oluşunu teknolojik devrimin nimetleriyle kapatma seçeneğine başvurarak savaşın başından itibaren zırhlı sahil müdafaa gemileriyle torpilleri kitlesel çapta benimsediği gibi buharlı kruvazörlerle açık denizlerde Kuzey'in deniz ticaretine saldırma stratejisini benimsedi. Ancak bu gelişmenin sonucu bir silahlanma yarışına dönünce sanayi altyapısı çok daha gelişmiş olan Kuzeyliler nihayetinde galebe çalmayı başardılar. Amerikan İç Savaşı'nda ortaya çıkan yeni deniz savaşı platformlarının en önemlileri toplarını döner kulede taşıyan monitorlar ve torpido botlarıydı. 1865 yılında Amerikan donanması, dünyanın İngiltere'den sonraki ikinci en büyük ve teknolojik açıdan en gelişmiş deniz kuvvetiydi. Kırım Savaşı'nda deniz gücü çökertilen Rus Çarlığı, Amerikan teknolojisini iştiyakla benimseyerek deniz gücünü kısa sürede ayağa kaldırmayı başardı.
Özet (Çeviri)
Mid-19th century witnessed revolutionary innovations in the field of naval technology. As a result of the Industrial Revolution, the sail driven galleon, which was the main platform in naval warfare since the 16th century, became obsolete with the appearance of the steam driven ironclad. Battleships started to be built with metal hulls and were armed with guns much increased in calibers, range and lethality. A parallel development of equal importance was the birth of modern underwater warfare and weapons as a result of new advances in the fields of electricity, chemistry and materials. These two main avenues of innovation were first put to practical use during the Crimean War (1853-1856). The naval-technological transformation in the Crimean War was experimental in character but was applied en masse across the Atlantic, in the American Civil War, under total war conditions. The Civil War, which dissolved the United States of America by pitting the slaveholding Southern states against the free labour Northern states in a deadly conflict, was probably the most important event of the 19th Century. It was also the first example of an industrial war on both land and sea. By taking advantage of its hold on the federal navy, the North aimed to strangulate the South through a blockade on all the Southern coast. The Confederacy of the Southern states opted to take advantage of the technological revolution to compensate its total lack of a naval force. Confederates enagaged into building armored coast defense ironclads and torpedoes while at the same time, they attacked the North's seaborne trade with steam propelled cruisers. However, when this course of events turned into an arms race, the North with its immeasurably more developed industrial base, succeeded in besting the South's naval effort. The most important new naval platforms which emerged from the American Civil War were the ironclad monitor which carried its guns in a revolving turret and the torpedo boat. By 1865, the American Navy had rose to become the second largest naval force on earth after Britain and technologically, it was the most advanced. Russian Empire, whose naval force was crushed in the Crimean War, eagerly absorbed the American technology and within a decade, largely rebuilt its sea power.