Ortaokul düzeyinde aktif öğrenme ile ilgili yapılan makalelerin analizi; bibliyometrik ve metin madenciliği analizi
Analysis of articles on active learning at the secondaryschool level; a bibliometric and text mining analysis
- Tez No: 1004681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim-öğretim sürecinin en önemli unsurlarından biri öğretmenlerdir. Öğretmenlerin çağın gereklerine cevap veren bireyler yetiştirmek için aktif öğrenme tekniklerini hem teorik hem pratikte bilmeleri zorunluluk olarak görülmektedir. Bu alanda yapılan ve yapılacak olan çalışmaların da önemli katkılarının olacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, aktif öğrenme ile ilgili ortaokul düzeyinde yapılmış olan akademik makalelerin bibliyometrik ve metin madenciliği analizini yaparak alana katkı sağlamaktır. Bu çalışmada, aktif öğrenme alanındaki araştırmaların analizini gerçekleştirmek amacıyla bibliyometrik analiz ve LDA konu modelleme yöntemlerini bir araya getiren bütüncül bir yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma verileri, 16 Mart 2024 tarihinde Web of Science (WoS) ve Scopus veri tabanlarında“learning”ve“active learning”anahtar kelimeleri kullanılarak kapsamlı bir tarama gerçekleştirilerek toplanmıştır. Tekrarlayan çalışmalar çıkarılmış ve toplam 278 benzersiz yayın analize dahil edilmiştir. Araştırmada, 1989-2024 yılları arasındaki çalışmalar baz alınmıştır. Bibliyometrik analizde, yayınların yıllara, yazarlara, ülkelere, kurumlara ve atıf sayılarına göre dağılımları incelenmiş; Bibliometrix R ve Biblioshiny yazılımları kullanılarak görselleştirmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, aktif öğrenme alanında ortaokul düzeyindeki yayınların yıllar içinde istikrarlı bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yayın başına düşen atıf sayıları alanın bilimsel etkisini yansıtırken, anahtar kelime analizlerinde“active learning”,“secondary school”ve“eğitim”gibi kavramlar öne çıkmıştır. Bibliyometrik bulgulara ek olarak, çalışma kapsamında metin madenciliği tekniklerinden Latent Dirichlet Allocation (LDA) yöntemiyle konu modelleme analizi gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, belgelerde yer alan gizli tematik yapıları ortaya çıkarmak için kullanılmıştır. LDA konu modelleme ile ise makalelerin başlık, özet ve anahtar kelimeleri üzerinden tematik yapıları belirlenmiş, yedi ana konu tanımlanmış ve bu konuların zaman içerisindeki değişim eğilimleri incelenmiştir. Bu konular arasında“öğrenci merkezli öğretim”,“fen ve bilgi temelli öğretim”,“grup çalışmaları”,“çevre ve teknoloji”gibi konu üretimlerinde artış yaşanırken;“yurttaşlık eğitimi, oyun temelli öğretim ve yapay zeka ve teknoloji destekli öğretim”konularında azalma eğilimi yaşanmıştır. Araştırma sonucunda,“aktif öğrenme”literatürünün, ergenlik, müfredat, sivil eğilimler gibi geniş bir konu yelpazesi ile ilişkili olduğu ve bu konularda yüksek merkeziyet ve etki değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer önemli bulgu, ABD'nin bu alanda lider konumda olduğudur. Aktif öğrenme literatüründe en yüksek bilimsel üretkenliğe sahip üniversitenin“Norwegian School of Sport Sciences”olduğu ve en fazla atıf alan derginin“Journal of Science Education And Technology”görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Teachers are one of the most important elements of the education-training process. It is essential for teachers to have both theoretical and practical knowledge of active learning techniques to develop individuals who meet the demands of the age. It is believed that ongoing and future studies in this area will make significant contributions. In this context, the aim of this study is to contribute to the field by conducting a bibliometric and text mining analysis of secondary school academic articles on active learning. This study adopts a holistic approach that combines bibliometric analysis and LDA topic modeling methods to analyze research in the field of active learning. Research data were collected by conducting a comprehensive search of the Web of Science (WoS) and Scopus databases on March 16, 2024, using the keywords“learning”and“active learning.”Duplicate studies were removed, and a total of 278 unique publications were included in the analysis. The study was based on studies from 1989 to 2024. The bibliometric analysis examined the distribution of publications by year, author, country, institution, and citation count, and visualizations were created using Bibliometrix R, and Biblioshiny software. The findings reveal a steady increase in secondary school publications in the field of active learning over the years. Citation counts per publication reflect the field's scientific impact, while keyword analyses highlighted concepts such as“active learning,”“secondary school,”and“education.”In addition to bibliometric findings, the study conducted a topic modeling analysis using Latent Dirichlet Allocation (LDA), a text mining technique. This method was used to uncover the latent thematic structures within the documents. Using LDA topic modeling, thematic structures of the articles were determined through their titles, abstracts, and keywords. Seven main topics were identified, and their trends of change over time were examined. Among these topics, there was an increase in the production of topics such as“student-centered teaching,”“science and knowledge-based teaching,”“group work,”and“environment and technology,”while there was a decrease in the production of topics such as“civic education, game-based teaching, and artificial intelligence and technology-supported teaching.”The research found that“active learning”literature is relevant to a wide range of topics, including adolescence, curriculum, and civic engagement, and has high centrality and influence values in these areas. Another key finding of the research is that the United States is a leader in this field. The university with the highest scientific productivity in active learning literature is the“Norwegian School of Sport Sciences”, and the most cited journal is the“Journal of Science Education and Technology”.