Tıbbi tanılama için termal mamografik görüntülemede derin öğrenme ile örüntü tanıma
Pattern recognition with deep learning in thermal mammographic imaging for medical diagnosis
  1. Tez No: 1004689
  2. Yazar: BURCU ACAR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kadınlar arasında en yaygın ve mortalitesi en yüksek kanser türü olan meme kanserinde erken tanı, sağkalımı belirgin biçimde artıran temel unsurlardan biridir. Geleneksel görüntüleme yöntemlerinin bazılarının radyasyon maruziyeti, yüksek maliyet, kontrast madde gereksinimi, invaziv olması ve sınırlı duyarlılık gibi kısıtlara sahip olması, alternatif yöntemlere olan ihtiyacı giderek artırmaktadır. Infrared Termal Görüntüleme (ITI), radyasyon içermemesi, invazif olmaması ve maliyet açısından etkin bir yöntem olması gibi özellikleri sayesinde tamamlayıcı bir tanı aracı olarak dikkat çekmekte; ancak yöntemin geleneksel uygulamalarında sınırlı kamera konumu ve meme dokusundaki katlanmalar tümör tespit başarımını azaltmaktadır. Bu tezde, ITI'nin söz konusu sınırlılıklarını aşmak ve erken dönem meme kanseri patolojik risk potansiyelini değerlendirmek amacıyla yenilikçi bir rotasyonel ITI yaklaşımı önerilmektedir. Bu kapsamda yöntem, in-silico, in-vitro ve in-vivo olmak üzere üç farklı ortamda değerlendirilmiştir. Tüm veri kaynaklarında sağ ve sol memeye ait görüntüler, tez kapsamında önerilen derin öğrenme tabanlı analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve patolojik risk potansiyeli belirlenmiştir. Sonuçlar, yöntemin erken dönem meme kanseri değerlendirilmesinde tamamlayıcı bir tanı aracı olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy among women and one of the leading causes of cancer-related mortality; therefore, early diagnosis is a critical factor that significantly improves survival rates. Some of the conventional imaging modalities are limited by radiation exposure, high cost, the need for contrast agents, invasiveness, and restricted sensitivity, which increases the demand for alternative, non-invasive, radiation-free, and physiologically responsive imaging methods. Infrared Thermal Imaging (ITI) has attracted attention as a complementary diagnostic tool due to these advantages; however, traditional ITI applications suffer from limited camera viewpoints and breast tissue folding artifacts, which reduce tumor detection performance. In this thesis, a novel rotational ITI approach is proposed to overcome these limitations and to evaluate early-stage breast cancer pathological risk potential. The method is assessed across three different environments: in-silico, in-vitro, and in-vivo. In all datasets, thermal images of the left and right breasts are analyzed using the deep learning–based framework developed within this study, and the pathological risk potential is estimated. The findings demonstrate that the proposed approach has strong potential as a complementary tool for early-stage breast cancer assessment.