Yeni marka oluşturma sürecinde ulusal ve uluslararası otel zincirleri markalarının incelenmesi: Dedeman otelcilik zincirleri markaları
Examination of national and international hotel chain brands in the new brand creation process: Dedeman hotel chain brands
  1. Tez No: 1004690
  2. Yazar: AHMET TANJU DOĞANGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, otel zincirlerinin yeni turistik ürün geliştirme sürecinde önem verdikleri unsurları, ürün geliştirme sürecinin yönetilmesi aşamalarını ve turistik bir ürünün tasarımında belirleyici olan faktörleri ortaya koymaktır. Araştırma nitel bir desenle yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler, otel yönetiminde görev alan farklı düzeylerdeki profesyonellerle yüz yüze form yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye genelinde Dedeman otelleri bünyesinde farklı görevlerde bulunan ve turizm sektöründe deneyim sahibi olan toplam 10 yönetici oluşturmaktadır. Araştırma, yalnızca Dedeman otelleri örneğiyle sınırlı tutulmuştur. Elde edilen bulgular, tüm turizm sektörüne genellenememektedir. Ayrıca veriler nitel yöntemle toplandığı için, nicel geçerlilik ve genelleme gücü sınırlıdır. Araştırma, yeni turistik ürün oluşturma sürecinde misafir beklentileri, müşteri geri bildirimleri ve pandemi sonrası değişen turizm trendlerine hızlı uyumun kritik rol oynadığını ortaya koymuştur. Sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve esnek hizmet modelleri, rekabet avantajı sağlamada öne çıkan unsurlardır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the research is to identify the factors hotel chains prioritize in the development of new tourist products, the stages of product development management, and the determining factors in the design of a tourist product. The research employed a qualitative design, using a semi-structured interview form as the data collection tool. Interviews were conducted face-to-face with professionals at various levels in hotel management. The study group comprised 10 managers with experience in the tourism sector, working in various roles within Dedeman hotels across Turkey. The research was limited to the sample of Dedeman hotels. The findings cannot be generalized to the entire tourism sector. Furthermore, because the data was collected using a qualitative method, quantitative validity and generalizability are limited. The research revealed that guest expectations, customer feedback, and rapid adaptation to changing tourism trends after the pandemic play a critical role in the development of new tourist products. Sustainability, digitalization, and flexible service models are key elements in achieving competitive advantage.