Impact of strategic management practices and high-performance work system on organizational performance: The mediating role of organizational innovation and trust (Empirical study of Libyana telecommunication company)
Stratejik yönetim uygulamaları ve yüksek performanslı iş sistemlerinin örgütsel performans üzerindeki etkisi: Örgütsel yenilik ve güvenin aracılık rolü (Libya telekomünikasyon şirketleri üzerine ampirik bir çalışma)
  1. Tez No: 1004691
  2. Yazar: HAYFA MOHAMED F HOSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Libya'daki Libyana Mobile Phone Company bağlamında Stratejik Yönetim Uygulamaları, Yüksek Performanslı İş Sistemleri, Örgütsel Yenilik, Güven ve Örgütsel Performans arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışma, Libya telekomünikasyon bağlamında performansı açıklamada stratejik, teknolojik, insani ve ilişkisel örgütsel faktörlerin nasıl birlikte işlediğine ilişkin bütünleşik ampirik kanıtların sınırlı olmasına yanıt olarak geliştirilmiştir. Araştırma modeli, Stratejik Yönetim Uygulamalarını dört boyutta ele almaktadır, Stratejik Müşteri Odaklılık, Stratejik Yönetim Çıktıları, Stratejik İnsan Sermayesi ve Bilgi ve İletişim Teknolojisi. Modelde iki aracılık mekanizması önerilmiştir, Örgütsel Yenilik ve Güven. Çalışmada nicel ve kesitsel araştırma deseni benimsenmiştir. Birincil veriler, Libyana Mobile Phone Company çalışanlarına çevrim içi olarak uygulanan yapılandırılmış, öz-bildirimli bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Operasyonel evren 5.000 çalışan olarak belirlenmiş, Krejcie ve Morgan yaklaşımına göre gerekli asgari örneklem büyüklüğü 357 olarak hesaplanmıştır. Nihai örneklem 398 katılımcıdan oluşmuştur. Veri analizi iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada IBM SPSS Statistics ile ön veri taraması, betimleyici istatistikler, güvenirlik ve korelasyon analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada ise SmartPLS kullanılarak ölçüm modeli, yapısal model ve bootstrap yöntemiyle aracılık etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, varsayılan tüm doğrudan ilişkilerin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Stratejik Müşteri Odaklılık, Stratejik Yönetim Çıktıları, Bilgi ve İletişim Teknolojisi ve Stratejik İnsan Sermayesi, Örgütsel Yenilik ile pozitif ilişkilidir. Yüksek Performanslı İş Sistemleri, Güven ile pozitif ilişkilidir. Örgütsel Yenilik ve Güven, Örgütsel Performans ile pozitif ilişkilidir. Dolaylı etkiler de doğrulanmıştır. Örgütsel Yenilik, Stratejik Yönetim Uygulamalarının dört boyutu ile Örgütsel Performans arasındaki ilişkide aracılık rolü oynamış, Güven ise Yüksek Performanslı İş Sistemleri ile Örgütsel Performans arasındaki ilişkide aracılık etmiştir. Doğrudan etkiler içinde, Örgütsel Yenilik ile Örgütsel Performans arasındaki ilişki en güçlü ilişki olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, performansı Örgütsel Yenilik üzerinden işleyen yetenek temelli bir yol ve Güven üzerinden işleyen ilişkisel bir yol ile açıklayan bütünleşik bir çerçeve sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Libya bağlamında yerel ve sektöre özgü ampirik kanıt sağlamakta, Stratejik Yönetim Uygulamalarının tek boyutlu değil çok boyutlu bir yapı olarak ele alınmasının açıklayıcı değerini göstermektedir. Uygulama açısından bulgular, daha güçlü örgütsel performansın daha etkili strateji uygulaması, daha güçlü müşteri odaklılık, daha gelişmiş insan yetkinlikleri, daha etkili BİT desteği, daha güvenilir iş sistemleri, daha yüksek güven ve daha güçlü yenilik ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships among Strategic Management Practices, High-Performance Work Systems, Organizational Innovation, Trust, and Organizational Performance in Libyana Mobile Phone Company in Libya. The study was developed in response to the limited integrated empirical evidence on how strategic, technological, human, and relational organizational factors operate together to explain performance in Libyana Mobile Phone Company. The model conceptualizes Strategic Management Practices as four dimensions, Strategic Client Focus, Strategic Management Outcomes, Strategic Human Capital, and Information and Communication Technology, and proposes two mediating mechanisms, Organizational Innovation and Trust. The study adopted a quantitative, cross-sectional survey design. Primary data were collected through a structured self-administered online questionnaire distributed to current employees of Libyana Mobile Phone Company. The operational population size was set at 5,000 employees, and the minimum required sample size was determined as 357 based on the Krejcie and Morgan approach. The final sample consisted of 398 respondents. Data analysis was conducted in two stages. IBM SPSS Statistics was used for preliminary screening, descriptive statistics, reliability analysis, and correlation analysis. SmartPLS was then used to assess the measurement model, the structural model, and mediation effects through bootstrapping. The findings show that all hypothesized direct relationships were positive and statistically significant. Strategic Client Focus, Strategic Management Outcomes, Information and Communication Technology, and Strategic Human Capital were positively associated with Organizational Innovation. High-Performance Work Systems were positively associated with Trust. Organizational Innovation and Trust were both positively associated with Organizational Performance. The results also confirmed all indirect effects. Organizational Innovation mediated the relationships between the four Strategic Management Practices dimensions and Organizational Performance, while Trust mediated the relationship between High-Performance Work Systems and Organizational Performance. Among the direct paths, Organizational Innovation had the strongest association with Organizational Performance. The study contributes to the literature by offering a mechanism-based explanation of performance that integrates a capability-based route through Organizational Innovation and a relational route through Trust. It also provides context-specific evidence from Libya and highlights the value of treating Strategic Management Practices as a multidimensional construct rather than a single undifferentiated factor. Practically, the findings indicate that stronger organizational performance is associated with better strategy execution, stronger customer focus, stronger human capability, more effective ICT support, more credible work systems, higher trust, and more active innovation.