Müzik öğretmeni adaylarının müzik performans kaygısı ve mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişki: Gazi Üniversitesi örneği
The relationship between music performance anxiety and perfectionism in prospective music teachers: The case of Gazi University"
- Tez No: 1004696
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN JELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının müzik performans kaygısı ile mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin cinsiyet, sınıf seviyesi ve haftalık çalışma sürelerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirleme amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2025-2026 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Anabilim Dalı Müzik Eğitimi Bilim Dalı'nın 1. 2. 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören varaştırmacının ulaşabildiği toplam 97 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 'Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği've 'Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda müzik öğretmeni adaylarının müzik performans kaygısı ile mükemmeliyetçilik düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen adaylarının müzik performans kaygısı düzeyleri ile mükemmeliyetçilik düzeylerinin cinsiyete, sınıf düzeyine, haftalık çalışma sürelerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, müzik öğretmeni adaylarının performans sürecinde yaşadıkları kaygı ve mükemmeliyetçilik eğilimlerini dengelemeye yönelik destekleyici eğitim içeriklerinin eğitim programlarına dâhil edilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between music performance anxiety and perfectionism levels of pre-service music teachers, and to determine whether these variables differ significantly according to gender, grade level, and weekly practice duration. The research was carried out using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 97 undergraduate students enrolled in the 1st, 2nd, 3rd, and 4th years of the Music Education Program within the Department of Fine Arts Education at Gazi Faculty of Education, Gazi University, during the fall semester of the 2025–2026 academic year, whom the researcher was able to access. The data collection instruments used in the study were the Frost Multidimensional Perfectionism Scale and the Kenny Music Performance Anxiety Inventory. The data were analyzed using the SPSS statistical software. The results of the study revealed a positive, moderate, and statistically significant relationship between music performance anxiety and perfectionism levels of pre-service music teachers. However, no statistically significant differences were found in the music performance anxiety and perfectionism levels of the participants according to gender, grade level, or weekly practice duration. In line with the findings, it is suggested that incorporating supportive educational content into teacher education programs aimed at balancing anxiety and perfectionism tendencies experienced during the performance process would be beneficial for pre-service music teachers.