Müzik öğretmeni adaylarının çalgı performansı özyeterlikleri ve müzik performans kaygılarının öğrenci başarısı üzerine etkisi
The effect of music teacher candidates' instrumental performance self efficacy and music performance anxiety on student success
- Tez No: 758526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada eğitim fakültelerinin müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim görmekte olan müzik öğretmeni adaylarının çalgı performansı özyeterlik algılarını ve müzik performans kaygılarını belirleyerek bu iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmaya toplamda dört kamu üniversitesinde 2021-2022 güz yarıyılında öğrenim görmekte olan 361 müzik öğretmeni adayı dahil edilmiştir. Araştırma karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralayıcı desende yürütülmüştür. Araştırma, nicel basamakta toplam 361 katılımcı, nitel basamakta ise 20 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada parametrik testler ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında cinsiyet, lise türü, sınıf düzeyi, çalgıyı kendi isteğiyle seçme, bireysel çalgı ve müzik topluluğunda çalıyor olma değişkenlerinin müzik öğretmeni adaylarının çalgı performansı özyeterlik algıları ve müzik performans kaygıları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda çalgı performansı özyeterliği ve müzik performans kaygısı arasında orta düzeyde negatif yönde ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Müzik öğretmeni adayları ile gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre lisans müfredatında müzik alanına ilişkin derslerin nicelik ve nitelik bakımından düzenlenmesinin gerekliliği, öğrencilerin öz-düzenlemeli çalışma yöntemlerini geliştirmeye ilişkin çalışmalar yapılabileceği, dış motivasyon kaynağı olarak müzik öğretmeni adaylarının okul dışında da konser ve çalıştay gibi etkinliklerde yer almalarının sağlanması ve öğrencilerin müzik performans kaygısı ile ilgili uygulamalara tabi tutulmasının çalgı performansı özyeterliklerini yükseltmek ve müzik performans kaygılarını azaltmak adına yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the instrumental performance self-efficacy perceptions and music performance concerns of music teacher candidates studying in the music education departments of education faculties and examine the relationship between these two variables. A total of 361 music teacher candidates studying at four public universities in the 2021-2022 fall semester were included in the study. The research was carried out in explanatory sequential design, one of the mixed method designs. It was carried out with a total of 361 participants in the quantitative step and 20 participants in the qualitative step. Parametric tests and descriptive analysis were used in the research. In the light of the data obtained, it was determined that the variables of gender, high school type, grade level, choosing the instrument voluntarily, playing an individual instrument and playing in a musical ensemble were effective on the instrument performance self-efficacy perceptions and music performance anxiety of the music teacher candidates. At the same time, it was concluded that there is a moderate negative relationship between instrument performance self-efficacy and music performance anxiety. According to the results of semi-structured interviews with music teacher candidates, the necessity of arranging the lessons related to the field of music in terms of quantity and quality in the undergraduate curriculum, studies to develop the self-regulated working methods of the students as a source of external motivation. It is thought that it may be beneficial for prospective students to take part in activities such as concerts and workshops outside of school and to subject students to practices related to music performance anxiety in order to increase their instrument performance self-efficacy and reduce music performance anxiety.