Parti ve seçim sistemleri bağlamında Türkiye'de seçim ittifakları
Electoral alliances in Turkey in the context of electoral and party systems
- Tez No: 1004697
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
“Seçim ve Parti Sistemleri Bağlamında Türkiye'de Seçim İttifakları”adlı bu çalışma, seçim ittifaklarının oluşumuna yol açan temel unsurlardan olan seçim sistemlerini, seçim sistemlerinin parti sistemleri üzerindeki etkisini ve Türkiye'de seçim ittifaklarını konu edinmektedir. Çalışmanın başlangıç kısmında seçim sistemleri üzerine detaylı araştırma yapılmış, seçim sistemlerinin mekanik (teknik) yönü açıklanmaya çalışılmıştır. Başlangıç kısmında amaç, çeşitli oy sayım işlemlerine yer vererek, aynı oy miktarının farklı sonuçlar doğurabildiğini okuyucuya aktarmaktır. Seçim sistemlerinin iki temel sayım usulü olan nispi (orantısal) ve çoğunlukçu sistem, alt türleri ile birlikte açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, parti sözcüğünün etimolojisi, partilerin doğuşu, modern partiler, partilerin organları ve parti sistemleri üzerine araştırmalarda bulunulmuştur. Son kısım olan üçüncü bölümde ise Türkiye'de belli başlı seçim ittifaklarına yer verilmiştir. Çalışmanın ana gayesi, seçim ve parti sistemlerinin birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğine dair temellendirmelerde bulunmak ve bu bağlamda partilerin iş birliği arayışlarının bu iki sistemden kaynaklanabileceğini öne sürmektir. Ancak yine de çalışma boyunca sık sık vurgulandığı üzere toplumların kültürel kodları, özgün koşullar ve içinde bulunulan zamanın ruhu yadsınmamalıdır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Electoral Alliances in Turkey in the Context of Electoral and Party Systems”examines electoral systems as one of the fundamental factors leading to the formation of electoral alliances, the impact of electoral systems on party systems, and the specific case of electoral alliances in Turkey. In the initial section of the study, a detailed analysis of electoral systems is conducted, aimed at explaining the mechanical (technical) aspects of the systems. The objective of this section is to demonstrate to the reader that the same number of votes can yield different results by addressing various vote-counting procedures. The two fundamental counting methods of electoral systems—proportional representation and majoritarian systems—are explained together with their subtypes. In the second part of the study, the etymology of the word“party,”the emergence of parties, modern parties, party organs, and party systems are investigated. In the third and final chapter, significant electoral alliances in Turkey are addressed. The primary objective of the study is to substantiate that electoral and party systems cannot be considered independently of one another and to argue that, in this context, the parties' pursuit of cooperation may stem from these two systems. Nevertheless, as frequently emphasized throughout the study, the cultural codes of societies, unique conditions, and the prevailing zeitgeist should not be disregarded.