Manyetik özellikli enzim-inorganik hibrit nano çiçeklerin sentez yöntemine bağlı olarak aktivite değişimlerinin incelenmesi
Investigation of activity changes of magnetic enzyme-inorganic hybrid nano flowers depending on the synthesis method
  1. Tez No: 1004722
  2. Yazar: HAVA İLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, lakkaz enzimi, manyetik nanoparçacıklar (MNP'ler) ve Cu2+ iyonları kullanılarak manyetik özellikli enzim-inorganik hibrit nanoçiçekler (manyetik lakkaz-Cu2+ hibrit nanoçiçekler; ML-Cu2+ hNÇ'ler) sentezlendi. Sentezlenen ML-Cu2+ hNÇ'ler çeşitli açılardan karakterize edildi ve enzimatik aktivite tayinleri yapıldı. ML-Cu2+ hNÇ'ler iki farklı şekilde sentezlendi. 1. Yöntemde MNP'ler hNÇ içine gömüldü, 2. Yöntemde ise MNP'ler hNÇ yüzeyine immobilize edildi. Bu amaçla, öncelikle manyetik nanopartiküller (MNP'ler) sentezlendi. 1. Yöntemde, önce sentezlenmiş olan MNP'ler üzerine lakkaz immobilize edildi. Daha sonra lakkaz immobilize edilmiş MNP'ler ve Cu2+ iyonları kullanılarak 1-ML-Cu2+ hNÇ'ler sentezlendi. 2. Yöntemde önce lakkaz ve Cu 2+ iyonları kullanılarak lakkaz-inorganik hibrit nanoçiçekler (LhNÇ'ler) sentezlendi. Daha sonra sentezlenen L-hNÇ'ler üzerine MNP'ler immobilize edilerek 2- ML-Cu2+ hNÇ'ler sentezlendi. Daha sonra her iki yöntemle sentezlenen ML-Cu2+ hNÇ'ler çeşitli açılardan karakterize edildi. ML-Cu2+ hNÇ'lerin kimyasal yapıları FTIR, kristal yapıları XRD, morfolojileri SEM ile aydınlatıldı. ML-Cu2+ hNÇ'lerde Cu, Fe, P, O ve N gibi bazı önemli elementlerin varlığı SEM-EDX analizi ile belirlendi. Bu elementlerin dağılımları SEM-EDX elementel haritalama ile gösterildi. İki faklı şekilde sentezlenen ML-Cu2+ hNÇ'lerin enzimatik aktivite tayinleri ABTS substratı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, enzyme-inorganic hybrid nanoflowers (ML-Cu2+ hNFs) with magnetic properties were synthesized using laccase, magnetic nanoparticles (MNPs), and Cu2+ ions. The synthesized ML-Cu2+ hNFs were characterized in various aspects, and their enzymatic activities were determined. In Method 1, MNPs were embedded in the hNFs, and in Method 2, MNPs were immobilized on the hNFs surface. For this purpose, MNPs were synthesized first. In Method 1, laccase was immobilized onto the synthesized MNPs. Then, 1-ML-Cu2+ hNFs were synthesized using laccase enzyme-immobilized MNPs and Cu2+ ions. In Method 2, laccase-inorganic hybrid nanoflowers (L-hNFs) were synthesized using laccase and Cu2+ ions. Subsequently, 2-ML-Cu2+ hNFs were synthesized by immobilizing MNPs onto the synthesized L-hNFs. ML-Cu2+ hNFs synthesized by both methods were characterized in various aspects. The chemical structures of the ML-Cu2+ hNFs were elucidated by FTIR, their crystal structures by XRD, and their morphologies by SEM. The presence of some important elements such as Cu, Fe, P, O, and N in the ML-Cu2+ hNFs was determined by SEM-EDX analysis. The distributions of these elements were shown by SEM-EDX elemental mapping. Enzymatic activity determinations of the ML-Cu2+ hNFs synthesized by two different methods were performed using ABTS substrate.