Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin planlanmış davranış teorisi çerçevesinde incelenmesi: Yapısal eşitlik modeli çalışması
An examination of violence against healthcare workers within the framework of the theory of planned behavior: A structural equation modeling study
- Tez No: 1004724
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulama niyetini, Planlanmış Davranış Teorisi çerçevesinde değerlendiren bir ölçek geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Metodolojik türde olan araştırmanın evrenini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine Kasım 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında başvuran hasta ve hasta yakınları oluşturdu. Araştırmada karma desen benimsendi ve amaçlı ve kolayda örnekleme yöntemleri kullanıldı. Nicel çalışma aşamasında 403 katılımcı verisi analiz edildi. Ölçeğin yapı geçerliliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulandı. İç tutarlılık Cronbach Alfa katsayısı ile incelendi. Kuramsal modelin veriye uyumunu değerlendirmek için Yapısal Eşitlik Modeli (YEM)'nden yararlanıldı. Bulgular: Faktör analizi sonrası 22 madde ve 7 faktör içeren geçerli ve güvenilir bir ölçek elde edildi. Toplam varyansın %72,68'inin açıklandığı görüldü. Ölçeğin Cronbach Alfa katsayısı 0,739 hesaplandı. YEM analizinde tutum, öznel norm, kontrol inançları değişkenlerinin niyeti doğrudan yordadığı belirlendi. Kontrol inançlarının Algılanan Davranışsal Kontrol (ADK) üzerinde ve ADK değişkeninin niyet üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gözlendi. Sonuç: Geliştirdiğimiz ölçek ile sağlıkta şiddet davranışına yönelik niyetin oluşumunda rol alan etmenleri daha iyi anlamayı ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda alınacak önlemlere ışık tutmayı hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to develop a scale that assesses the intention to commit violence against healthcare workers, based on the Theory of Planned Behaviour. Materials and Method: The population of this methodological study consisted of patients and their relatives who visited the outpatient clinics of Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between November 2024 and February 2025. A mixed design was adopted in the study, and purposeful and convenience sampling methods were used. Data from 403 participants were analyzed in the quantitative study phase. Exploratory and confirmatory factor analyses were applied for the construct validity of the scale. Internal consistency was examined using Cronbach's alpha coefficient. Structural Equation Modeling (SEM) was used to evaluate the fit of the theoretical model to the data. Results: After factor analysis, a valid and reliable scale consisting of 22 items and 7 factors was obtained. It was found that 72.68% of the total variance was explained. The Cronbach's Alpha coefficient of the scale was calculated as 0.739. In YEM analysis, it was determined that the variables of attitude, subjective norm, and control beliefs directly predicted intention. It was noted that control beliefs had no significant effect on percieved behavioral control (PBC), and that the PBC variable had no significant effect on intention. Conclusion: With the scale we developed, we aim to better understand the factors involved in the formation of intent to commit violent behavior in healthcare and to shed light on measures to be taken regarding violence against healthcare workers.