Ship and fleet size adjustment behaviors of the shipowning companies
Gemi sahibi işletmelerin gemi ve filo boyutu ayarlama davranışları
  1. Tez No: 1004727
  2. Yazar: DEMİR ALİ AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİLGE ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kuru dökme yük taşımacılığı sektöründe birçok gemi sahibi işletme/armatör piyasa dalgalanmaları nedeniyle dönemsel olarak yatırım hataları yapmaktadır. Bu hatalar çoğunlukla gemi ve filo boyutu seçimlerinde yanlış kararlar ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, gemi sahibi işletmelerin gemi ve filo büyüklüğü kararlarını şekillendiren belirleyicileri ortaya koymak ve gemi alım/satım süreçlerindeki en önemli kriterlerden biri olan ikinci el gemi fiyatlarını tahmin etmek amaçlanmaktadır. Çalışmada önce gemi ve filo boyutu seçimi kararlarını etkileyen nitel ve nicel değişkenler Delphi tekniği kullanılarak belirlenmiş ve Analitik Ağ Süreci (ANP) yöntemi ile önceliklendirilmiştir. Daha sonra, gemi alım/satım kararlarına bir karar destek mekanizması sunulması amacıyla gemi özelliklerinin ve gerçek piyasa satış verilerinin kullanıldığı bir Yapay Sinir Ağı (YSA) tahmin modeli geliştirilmiştir. Oluşturulan model, değişkenler arasındaki doğrusal olmayan ilişkileri yakalayarak düşük hata oranıyla ikinci el gemi fiyat tahminleri üretebilmektedir. Model aynı zamanda farklı gemi tipleri, gemi teknik özellikleri ve piyasa koşulları için uyarlanabilir ve genellenebilir sonuçlar vermektedir. Çalışmada uzman görüşleri ile makine öğrenmesi çıktılarını bütünleştirildiği bu yaklaşım, bulguların güvenilirliğini artırmakta olup gelecekte ek değişkenler ile geliştirilebilir veya konteyner ve tanker gibi diğer deniz taşımacılığı sektörlerine de uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
In dry bulk shipping sector, many shipowning firms/shipowners periodically make investment mistakes due to market volatility. These errors often result in inappropriate decisions regarding ship and fleet size selection. Therefore, this study was conducted to reveal the determinants that shape shipowners' ship and fleet size decisions and to predict second-hand vessel prices, which constitute one of the most critical criteria in Sale and Purchase (S&P) transactions. In the first stage, qualitative and quantitative variables influencing ship and fleet size decisions were identified using the Delphi technique and prioritized with the Analytical Network Process (ANP) method. Thereafter, as a decision support tool for S&P decision-making, an Artificial Neural Network (ANN) forecasting model was developed using vessel characteristics and actual market sales data. The generated model captures non-linear relationships that linear methods cannot represent and produces second-hand vessel price estimates with low prediction error. The model also provides adaptable and generalizable results across different vessel types, technical specifications, and market conditions. The integrated approach of the study, combining expert judgment with machine-learning outputs, enhances the reliability of the findings and may be further improved by incorporating additional variables or adapted to other maritime transport segments such as container and tanker shipping.