Kekik ve biberiyenin tüm ve parçalanmış halinde toplam fenolik asit ve antimikrobiyal etkisinin tayini
Investigation determination of total phenolic acid and antimicrobial effect of whole and fragmented forms of thyme and rosemary
  1. Tez No: 1004726
  2. Yazar: ZAHRA ASRINIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tüm ve parçalanmış taze kekik (Thymus vulgaris) ve taze biberiyenin (Rosmarinus officinalis) toplam fenolik asit miktarı ve antimikrobiyal etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bitkisel fenolik bileşikler, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinmekte olup, işleme yöntemleri bu bileşiklerin biyoyararlanımını etkileyebilmektedir. Bu kapsamda, kekik ve biberiye örnekleri iki farklı fiziksel işleme tabi tutularak (tüm ve parçalanmış) fenolik asit miktarları ve antimikrobiyal aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Toplam fenolik asit miktarı, Folin-Ciocalteu yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktivite ise disk difüzyon yöntemi ile Staphylococcus aureus (Gram pozitif) ve Escherichia coli (Gram negatif) bakterileri üzerinde test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, parçalanma işleminin fenolik asit miktarını artırdığını ve bu durumun antimikrobiyal aktivite üzerinde de etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle parçalanmış bitki örneklerinde daha geniş inhibisyon zonları gözlemlenmiştir, bu da hücre duvarı bozulmasının fenolik bileşenlerin salınımını artırabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, fiziksel işleme yöntemlerinin bitkisel fenolik bileşiklerin biyoyararlanımı ve antimikrobiyal etkinliği üzerinde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu çalışma, doğal antimikrobiyal ajanlar ve fonksiyonel bileşenlerin kullanımına yönelik bilimsel verilere katkı sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler Kekik, biberiye, fenolik asit, antimikrobiyal aktivite, bitki
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the total phenolic acid content and antimicrobial activity of whole and crushed fresh thyme (Thymus vulgaris) and fresh rosemary (Rosmarinus officinalis). Plant phenolic compounds are known for their strong antioxidant and antimicrobial properties, and processing methods can affect the bioavailability of these compounds. In this context, thyme and rosemary samples were subjected to two different physical processes (whole and crushed) and their phenolic acid content and antimicrobial activities were compared. The total phenolic acid content was determined using the Folin-Ciocalteu method. Antimicrobial activity was tested on Staphylococcus aureus (Gram positive) and Escherichia coli (Gram negative) bacteria by disk diffusion method. The results obtained showed that the crushing process increased the phenolic acid content and this situation was also effective on the antimicrobial activity. In particular, wider inhibition zones were observed in the crushed plant samples, suggesting that cell wall disruption may increase the release of phenolic compounds. As a result, it was determined that physical processing methods play an important role in the bioavailability and antimicrobial activity of plant phenolic compounds. This study contributes to scientific data on the use of natural antimicrobial agents and functional ingredients. Keywords Thyme, rosemary, phenolic acid, antimicrobial activity, crushed leaf