Yapay zeka destekli mizah üretimi üzerine bir inceleme
An analysis of humor production supported by artificial intelligence
  1. Tez No: 1004741
  2. Yazar: PINAR MAVLAY DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE KOBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma yapay ve yapay mizah üretebilir mi sorusuna yanıt aramakta ve yapay zeka ile üretilen içerikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Yapay zekanın olağanca hızla geliştiği teknik kapasitesi insana özgü bir karmaşıklık içeren mizahı ne ölçüde üretebildiği ve taklit edebildiği üzerine tartışma gerçekleştirilmektedir. Araştırmanın temel amacında yapay zeka mizah arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve insan mizahı ile ilgili karşılaştırmalar yapmaktır. Çalışma, nitel araştırma paradigmasına dayanmaktadır. Çalışmanın kuramsal dayanağını, mizahın doğasını açıklayan uyuşmazlık, üstünlük ve rahatlama kuramları oluşturmaktadır. Kuramsal çerçeve ve literatür bölümlerinde kullanılmak üzere; yapay zeka, mizah ve mizah kuramları, dijital iletişim ve sosyal medya, kültür endüstrisi, eleştirel teknoloji yaklaşımları ve yapay zeka–mizah ilişkisi üzerine deneysel ve teorik çalışmalar hakkında ulusal ve uluslararası kaynaklara ulaşılmıştır. Bu kapsamda kitaplar, hakemli dergi makaleleri, yüksek lisans ve doktora tezleri, haber metinleri, web kaynakları tarama kapsamına alınmıştır. Google Scholar, YÖK Tez Merkezi, DergiPark, Web of Science, gibi veri tabanları literatür taraması için özellikle tercih edilmiştir. Ampirik kısımda ise amaçlı örneklemle seçilen on TikTok videosu analiz edilmiştir. Bu videolar, yapay zeka destekli filtre ve efektler içeren ve yüksek etkileşim alan mizahi içeriklerden oluşmaktadır. Kuramsal çerçevede mizahın üstünlük, uyuşmazlık ve rahatlama kuramları; kültür endüstrisi, ağ toplumu, dijitalleşme ve eleştirel teknoloji yaklaşımları birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to answer the question,“Can AI produce humor?”and aims to examine content generated by artificial intelligence. A discussion is conducted on the degree to which the technical capacity of artificial intelligence, which is evolving at an extraordinary pace, can produce and imitate humor that possesses a complexity unique to humans. The primary objective of the research is to reveal the relationship between artificial intelligence and humor and to perform comparisons with human humor. The study is grounded in the qualitative research paradigm. The theoretical basis of the research consists of the incongruity, superiority, and relief theories, which explain the nature of humor. To be utilized in the theoretical framework and literature review sections, national and international sources were consulted regarding experimental and theoretical studies on artificial intelligence, humor and humor theories, digital communication and social media, the culture industry, critical technology approaches, and the relationship between artificial intelligence and humor. In this context, books, peerreviewed journal articles, master's and doctoral theses, news texts, and web resources were included within the scope of the review. Databases such as Google Scholar, YÖK Thesis Center, DergiPark, and Web of Science were specifically preferred for the literature search. In the empirical section, ten TikTok videos selected through purposive sampling were analyzed. These videos consist of humorous content that incorporates AI-supported filters and effects and has received high levels of engagement. In the theoretical framework, the superiority, incongruity, and relief theories of humor were utilized in conjunction with approaches concerning the culture industry, network society, digitalization, and critical technology.