Çanakkale ili zeytin bahçelerindeki bitki paraziti nematod faunasının belirlenmesi
Determination of plant parasitic nematode fauna in olive orchards of Çanakkale province
  1. Tez No: 1004793
  2. Yazar: ÇAĞLA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Çanakkale ili ve ilçelerinde yer alan zeytin bahçelerinde bitki paraziti nematod (BPN) cinslerinin dağılımını ve yoğunluğunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında zeytin üretiminin yoğun olarak gerçekleştirildiği Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Ezine ve Lapseki ilçelerine bağlı toplam 81 köy ve beldeden 185 adet toprak örneği toplanmıştır. Laboratuvar analizleri sonucunda 22.257 adet nematod bireyi tespit edilmiş olup bu bireylerin 5 farklı takıma ve 33 farklı cinse ait olduğu belirlenmiştir. İncelenen örneklerde yaygın olarak Merlinius spp., Tylenchus spp., Helicotylenchus spp., Tylenchorhynchus spp., Pratylenchus spp. ve Meloidogyne spp. gözlemlenmiştir. Ayrıca ekonomik açıdan zeytin bahçelerinde ciddi zararlara neden olduğu bilinen Meloidogyne incognita türünün varlığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular zeytinlik ekosistemlerinde bitki paraziti nematodların yaygınlığının ve tür çeşitliliğinin yüksek olduğunu ortaya koymakta, bölgedeki zeytinliklerde nematod kaynaklı zarar riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar entegre mücadele stratejilerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir zeytin üretim planlamalarının oluşturulması açısından önemli bir bilimsel temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the distribution and density of plant-parasitic nematode (PPN) genera in olive orchards located in Çanakkale province and its districts. Within the scope of the research, a total of 185 soil samples were collected from 81 villages and towns affiliated with the districts of Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Ezine, and Lapseki where olive production is intensively practiced. As a result of laboratory analyses 22,257 nematode individuals were identified, belonging to 5 different orders and 33 different genera. In the examined samples Merlinius spp., Tylenchus spp., Helicotylenchus spp., Tylenchorhynchus spp., Pratylenchus spp. and Meloidogyne spp. were commonly observed. In addition the presence of Meloidogyne incognita, a species known to cause significant economic damage in olive orchards was detected. The findings revealed that plant-parasitic nematodes are widespread and highly diverse in olive grove ecosystems indicating a high risk of nematode-induced damage in the region's olive orchards. These results provide an important scientific basis for the development of integrated management strategies and the establishment of sustainable olive production planning.