Çanakkale ili merkez ve ezine ilçesinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan ayvalık zeytin çeşidinin farklı olgunluk dönemlerinde meyve ve yağ özelliklerindeki değişimlerin belirlenmesi
Determination of changes in fruit and oil characteristics on different maturity stages of ayvalik olive cultivar cultivated extensively in central and ezine district of Çanakkale
- Tez No: 604660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER KALECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Çanakkale ili Merkez ve Ezine ilçesinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan Ayvalık zeytin çeşidinin pomolojik özellikleri ile yağ asidi bileşenlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılacak örnekler optimum bakım koşullarına sahip bahçelerden 3 farklı olgunluk döneminde (yeşil, alacalı, siyah) alınmıştır. Ayrıca karşılaştırma amacıyla Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı Çamcı ve Akçay yöresi ile Havran ilçesine bağlı Kocadağ yöresinden de zeytin örnekleri toplanarak, çalışmaya dahil edilmiştir. Toplanılan meyvelerin ölçüm ve analizleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Laboratuvarları'nda gerçekleştirilmiştir. Hasat edilen zeytin meyvelerinde meyve eni (mm), meyve boyu (mm), çekirdek eni (mm), çekirdek boyu (mm), 100 meyve ağırlığı (mm), 100 çekirdek ağırlığı (mm), meyvede nem oranı (%), meyvede et oranı (%) ve olgunluk indeksi (Oİ) değerleri belirlenmiştir. Ayrıca meyvelerde toplam klorofil içeriği (mg/l), toplam karotenoid içeriği (mg/l) ve yağ asitleri bileşenleri de incelenmiştir. Çalışma sonunda olgunluk ilerledikçe tüm yörelerde yetiştirilen zeytinlerin meyve iriliği ve olgunluk indeksinde artış görülmüştür. Yağ asidi bileşenlerinden oleik asit miktarı, meyve olgunluğu ilerledikçe artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried to determine pomological characteristics and fatty acids compositions of Ayvalik olive cultivar cultivated extensively in the Çanakkale province and Ezine district. Fruit samples were harvested in 3 different maturation stages (green, veraison and black stages) from orchards with optimum care conditions. However, olive samples were harvested from the Çamcı and Akçay locations of Edremit district of Balıkesir province and Kocadağ locations of Havran district for comparison purposes. Measurements of pomological characteristics and analysis of fatty acids compositions of these samples were investigated in laboratory of University of Canakkale Onsekiz Mart, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture. fruit width (mm), fruit length (mm), seed width (mm), seed length (mm), fruits weight (g of 100 fruits), seed weight (g of 100 seeds), pulp ratio (%), moisture content in fruits (%), maturity index (M.I.) were determined in harvested olive fruits. Besides, total chlorophyll contents (μg mL-1), total carotenoid contents (μg mL-1) and fatty acid compositions were investigated in harvested fruits. At the end of the study, as the ripening progressed, fruit size and maturity index of the olives grown in all regions increased. The amount of oleic acid, that one of the fatty acid components, increased as fruit maturity progressed.